Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
+90 312 466 91 91
+90 312 428 20 96

Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi Turu
Paylaş :
Ücretsiz Müze Gezisi
Tur Ücreti
0,00 TL -
 
 
TUR PROGRAMI

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİMİZDE 5. YIL
TEMPO TUR’un sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara merkezde; fazla bilinmeyen müzeleri tanıtmak, korumak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla ilk kez başlattığı “Müzede buluşalım” kampanyası kapsamındaki “ücretsiz müze gezileri” 5. yaşını kutluyor.
“Yaşam boyu öğrenme” ilkesiyle hareket eden, keşfetme ve gezi kültürünü kaliteli yaşamın bir parçası olarak benimseyen Tempo Tur, zengin tarih ve kültür birikimi mirasına sahip Ankara’nın müzelerini günışığına çıkarıyor.
Ankara merkezde yaklaşık 49 adet müze bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar gezi düzenlediğimiz müzeler şöyle;
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MKE Kurumu Sanayi ve Ticaret Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, PTT Pul Müzesi.
Sonbahar-kış sezonunda (Kasım-Aralık-Ocak-Şubat, Mart) her yıl ücretsiz olarak düzenlenen “müzeleri yaşatalım, müzede buluşalım” projesinde, gezilecek müzelere ilişkin detaylı bilgiler web sayfamızdan duyurulmaktadır.

ÜCRETSİZ MÜZE TURLARIMIZIN (2015-2016 GÜZ VE KIŞ DÖNEMİ) TARİHLERİ DAHA SONRA YAYINLANACAKTIR.

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİNE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?
Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi müze gezisine kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için
Tempo Turizm e-posta gruplarından:
Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram

birine üye olmanız gerekmektedir.
Bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.

Gezi Tarihi: Daha sonra açıklanacaktır
Buluşma Yeri: Tempo Tur Önü Saat 12:45 (Dönüşte aynı noktaya bırakılacaktır.)
Atatürk Müze Köşkü Yaklaşık Gezi Süresi: 1,5 saat
Şefik Bursalı Müze Evi  Yaklaşık Gezi Süresi: 30 dakika
Kontenjan 27 kişi ile sınırlıdır.
Not: Cep telefonu, fotoğraf makinası ve kamera müzeye alınmamaktadır.
  
Atatürk Müze Köşkü
Atatürk Müze Köşkü olarak adlandırılan bina, Cumhurbaşkanlığı kompleksi içindeki ilk yapıdır.
Ankaralı bir Ermeni tüccar tarafından 1800’lü yılların son çeyreğinde yaptırılan ve sonrasında kentin zengin ailelerinden Bulgurzadeler’in eline geçen Kasapyan Köşkü olarak bilinen bağevi, Ankara Müftüsü Rifat Efendi'nin gayretleriyle halk arasında toplanan 4500 lira bağış sayesinde Bulgurzade Tevfik Efendi’den alınır ve Mustafa Kemal’e hediye edilir. Mustafa Kemal, Ziraat Mektebi ve Direksiyon binasından sonra, Ankara’daki yıllarını 1921 yılında yerleştiği bu bağ evinde sürdürür.
Atatürk, bugün müze olan Köşkte, Kurtuluş Savaşı’nın sıkıntılı günleriyle Cumhuriyet döneminin mutlu günlerini birlikte yaşadı. Annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım da bir süre burada oturdular. Kasapyan Köşkü, 1924 yılında Mimar Vedat ve Mimar Arif Hikmet Beylerin yaptığı ilavelerle bugünkü durumuna getirildi.
 
Şefik Bursalı Müze Evi
1903 yılında Bursa'da doğan Şefik Bursalı, hocaları olan İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Namık İsmail ve Avni Lifij' in Türk Ressamlar Birliği sergilerine öğrenciyken katılmaya başlamıştır.
1930 yılında açılan Avrupa Konkuru'nu birincilikle kazanmıştır. Daha sonra Avrupa'ya gitmiş ve birçok sanat merkezinde çalışma ve tetkiklerde bulmuştur .İzmir, Konya, İstanbul liselerinde öğretmenlik yapan Şefik Bursalı özellikle 1934-1936 yıllarında bulunduğu Konya' da buranın step karakteristiğini yansıtan, Selçuk, Mevlana temalı resimleriyle büyük ün kazanmıştır. 1937-1938 yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün arzusuyla eserleri Sovyetler Birliği'nin Moskova, Leningrad ve Kiev Şehirlerinde, Avrupa'da Bükreş, Belgrat, Atina ve Paris'te sergilenmiştir. Daha sonra Hollanda, Belçika, Viyana'da da sergilenen resimler tüm Avrupa'da çok olumlu kritikler almıştır.
1936 yılında öğretim üyesi olarak atandığı Güzel Sanatlar Akademisinde 30 yıl öğretmenlik yapmıştır. Devlet Resim Heykel sergilerinde 1966, 1973, 1980 ve 1982 yıllarında ödül almıştır. Ayrıca dört devlet ödülü kazandı. 1986' da Kültür Bakanlığı özel ödülü'ne değer görülmüştür.
1987'de Mimar Sinan Üniversitesi kararıyla profesörlük ünvanı verilmiştir. Bursa'da doğduğu sokağa ve belediye sanat galerisine adı verilen Şefik Bursalı, 20.4.1990 tarihinde vefat etmiştir. Yaşamış olduğu ev Kültür Bakanlığı tarafından Şefik Bursalı Müzesi olarak düzenlenmiştir.

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
Yapılan Yorumlar
Sıdıka S.
Mesaj Sayısı :7
Kayıt Tarihi :30.11.2010
Teşekkür
15.2.2012 18:55:10
Tempo Tur'un kültür ve sanata katkı etkinliklerinden olan,11 Şubat günü gezdiğimiz Atatürk Köşkü Müze gezisinde duygulanmamak mümkün değil.Atatürk'ün 28.Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanını ilk açıkladığı yemek masasını,2600 kitabın bulunduğu kütüphanesini,kullandığı kişisel eşyalarını ve Zübeyde hanımın başka yerde görmediğim fotografını görmek,Tempo Tur'un bize inanılmaz bir armağanı oldu.Geçmişin ışığını günümüze taşıyan müzelerimizin farkındalığını arttırdığınız için teşekkürler Tempo Tur.
 
 
 

taksit imkanı
İnternette Güvenli Alışveriş
Tempotur.com.tr sitemiz Rapid SSL tarafından sağlanan 128 bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.
İletişim Bilgileri
Binnaz Sokak No:1/4 Kavaklıdere / Ankara
Telefon : (0 312) 428 20 96 (pbx) - 466 91 91
WhatsApp : (0 530) 224 56 42
Sosyal Medya
 
Copyright © 2018. Designed by Met-Ay Bilişim Ltd. Şti. All right reserved.