Burhan Doğançay Fotoğraf Sergisi Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
+90 312 466 91 91
+90 312 428 20 96

Burhan Doğançay Fotoğraf Sergisi Turu
Paylaş :
PROF. DR. HASAN PEKMEZCİ İLE SANATA SANATÇI GÖZÜYLE YOLCULUK
 
İki Kişilik Odada Kişi Başı
0,00 TL -
Tek Kişilik Oda
0,00 TL -
Odada 3. Kişi
0,00 TL -
Çocuk (1-0)
0,00 TL -
Bebek (0-0)
0,00 TL -
* Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir.
 
TUR PROGRAMI

SANATA SANATÇI GÖZÜYLE YOLCULUK...

TEMPO TUR olarak, seyahatlerinde bizi tercih eden misafirlerimizle birlikte uzun yıllardır keyifli bir yolculuk serüveni içindeyiz. İnsani değerleri ve keşif ruhunu ön planda tutan bir anlayışla, bu dünya üzerindeki güzelliklere şahitlik ederek yolumuza devam ediyoruz.
Yolculuğumuz sırasında keşif ruhunu beslemenin yanı sıra; sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun çevreye, doğaya, bilime, felsefeye, müziğe, edebiyata ve sanatın tüm kollarına -aktif- ve -ücretsiz- olarak dâhil olmasını da hedefledik.
NOSTALJİK ANKARA turları, MÜZELERİ YAŞATALIM sloganıyla başlattığımız müze gezileri, TEMPO TUR GEZGİNLERİ ORMANI derken... Ankara'da yine ilk kez yeni bir sorumluluk projesini daha hayata geçiriyoruz. “Toplumların çeyiz sandıkları” olarak tanımlanan müzeleri tanımak: "SANATA SANATÇI GÖZÜYLE YOLCULUK"...
Peki, bu yolculuk ne, nerede, nasıl, ne zaman, niçin ve kiminle?

Ne? - Sanata ve sanat dünyasına yolculuk yapacağız. Güzel Sanatlar ile bakış açımızı zenginleştireceğiz.
Nerede? - Ankara'daki resim ve sanat galerinde, sanat müzelerinde...
Nasıl? - Tempo Tur organizasyonu ile ücretsiz olarak yakın mesafeleri yürüyerek, uzaklara özel araçla giderek, sanat eserlerini tanıyacağız ve hakkında bilgi edineceğiz. 

ETKİNLİK ADI: Burhan Doğançay Picture the World
Ressam Burhan Doğançay’ın çektiği fotoğraflar; ilk kez Ankara’da sergileniyor. İnsanın izini, kentin duvarlarından başlayarak süren sanatçının fotoğraflarının yer aldığı “Picture The World” başlıklı sergi; CerModern’de Mart ayına kadar devam edecek.Türkiye’nin en önemli sanatçılarından Burhan Doğançay’ın fotoğrafları; ilk kez sanatseverlerle buluşuyor. “Picture The World” başlıklı sergide bu kez; eserleri dünyanın en önemli müzelerinin daimi koleksiyonlarında yer alan sanatçının ilham kaynağını oluşturan fotoğrafları sergileniyor. Burhan Doğançay’ın objektifine yansıyan yaklaşık 100 eserin yer aldığı sergiye CerModern ev sahipliği yapıyor.Kent duvarlarını ait olduğu ülkenin, şehrin, mahallenin ve sokağın sosyo-ekonomik yüzü ve toplumun aynası olarak gören Doğançay’ın fotoğraf karelerinde; New York’tan Togo’ya dünyanın dört bir yanından izler bulunuyor. Doğançay’ın gözünden kentlerin ve insanların sosyal ve psikolojik izleri sürülüyor.“Picture The World” sergisi; 13 Ocak 2016 – 13 Mart 2016 tarihine kadar her gün 10:00 – 20:00 saatleri arasında CER Modern’de görülebilir.

Burhan Doğançay Kimdir

 

Abbas Kiarostami Fotoğraf Sergisi

Ayrıca aynı salonda yer alan İran sinemasının günümüzdeki popülerliğini en çok borçlu olduğu yönetmen Abbas Kiarostami'nin Türkiye'de bugüne kadar açılmış en kapsamlı sergisinide gezme şanşımız olacak.

İran yeni akım sinemasının öncüsü olarak kabul edilen Abbas Kiarostami, fotoğrafı her zaman sinemasını doğrudan etkileyen bir araç olarak görmüştür.

“Tek bir fotoğraf bir filmin sebebi olabilir. Sinemanın başladığı yer işte tam orasıdır, tek bir fotoğraf.”

Çok yönlü bir sanatçı olan Kiarostami, sıradan insanları, taşradaki hayatları ve doğayı gözlemlerken sinema ve fotoğraf arasındaki geçişkenlik ve uyumu şiirsel bir dille anlatmaktadır.

9 Ocak ve 10 Nisan tarihleri arasında CerModern’de sergilenecek büyük ölçekli 43 fotoğraf çalışmasının yanısıra, sergi alanı içerisinde oluşturulan sinema salonunda sanatçının video işleri de izlenebilecektir.

Abbas Kiarostami kimdir

YER: Cermodern
BULUŞMA SAATİ: 13:30
BULUŞMA YERİ: Cermodern
GEZİ SÜRESİ: 2 Saat
GİRİŞ ÜCRETİ: 15 TL (Gruplara 12,5 TL) 
KONTENJAN: Katılımcı sayısı 40 kişi ile sınırlıdır.

Niçin? - Sanatı seven ve destekleyen sanatseverlerin galerileri ve sanat müzelerini daha bilinçli gezmesi, sanat hakkında yeterli bilgisi olmayan kişilerin de sanatın yarattığı güzellikler ile tanışmasını sağlamak. “Sanat niçin gereklidir?” sorusunun yanıtını öğrenmek. Türk sanatını ve sanatçılarını eserleri, hayatları ve değişik yönleri ile tanımaya çalışmak, Atatürk'ün de dediği gibi; "Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur."
Kiminle? - Türkiye'nin en önemli plastik sanatlar sanatçılarından Prof. Dr. Hasan Pekmezci'nin rehberliğinde, "SANATA, SANATÇI GÖZÜYLE BİR YOLCULUK" yapacağız hep birlikte...

"SANATÇI GÖZÜYLE SANATA YOLCUK" ÜCRETSİZ TURLARINA NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRİZ?

Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi  tura kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için 
Tempo Turizm e-posta gruplarından:

Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram 
'dan birine üye olmanız gerekmektedir.
Bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.

  


PROF. DR. HASAN PEKMEZCİ KİMDİR?
1945 Konya-Beyşehir-Üzümlü'de doğdu.
1958 İlkokuldan hemen sonra İvriz Öğretmen Okulu'nu kazandı.
1962 İvriz Öğretmen Okulu Orta kısmında, başta Mehmet Karaman olmak üzere, İsa Başlıoğlu ve Namık Sevinç Arkun gibi nitelikli resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile resim sevgisi gelişti. Bu alana olan yoğun ilgisi nedeniyle 1962 yılında sınavla İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri'ne gönderildi. Bu okulda İlhami Demirci, Selahattin H. Taran, Hidayet Gülen, Enver Naci Gökşen gibi çok değerli eğitimci ve sanatçıların öğrencisi oldu. 1965 yılında Resim Semineri'ni birincilikle bitirdi.
1965 Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü kazandı.
1968 Adnan Turani, Turan Erol, Nevide Gökaydın, Hidayet Telli, Kayıhan Keskinok, Mürşide İçmeli, Muammer Bakır, Hamza İnanç, Nevzat Akoral, Mustafa Tömekçe gibi yetkin sanatçı-eğitimci kadrosundan çok şeyler öğrenerek ve özellikle sanatın günübirlik eğlence işi olmadığını, sanatın insan yaşamını saran, sarmalayan en üst düzeyde insanî etkinlik olduğunu özümleyerek mezun oldu. Ayrıca öğretmenliğin önemine ve gerçek anlamda kutsallığına inanarak mesleğine başladı. Çünkü okuduğu her okulda hayatında önemli izler bırakan, öğrencileri için pek çok özveriye katlanabilen çok nitelikli, donanımlı öğretmenlerin öğrencisi olma şansını bulmuştu.
1968 Arifiye Öğretmen Okulu'na atandı ve bu kurumda öğretmen ve yönetici olarak özveri ile 7 yıl çalıştı.
1969 İlk kez Devlet Resim Heykel sergisine seçildi.
1971 İlk kişisel sergisini Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde düzenledi.
1975-1978 Çankırı Merkez Orta Okulu resim öğretmenliği görevlerinde bulundu.
1978 Yetiştiği ve ideali olan Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'ne Öğretmenler Kurulu kararı ile öğretmen olarak davet edildi. Bu kurumda Serigrafi atölyesini kurdu.
1979 DYO Mansiyon.
1979 İstanbul Sanat Bayramı ve İstanbul YENİ EĞİLİMLER '78-79,
1981 Kültür Bakanlığı Atatürk Devrimleri Resim Yarışması Mansiyon,
1982 YUNUS EMRE Resim Yarışması İkincilik Ödülü,
1982 Vakko Ankara Konulu Resim Yarışması Mansiyon,
1982 Devlet Resim Heykel Yarışması Resim Başarı Ödülü,
1984 Devlet Heykel Yarışması Baskı Resim Başarı Ödülü,
1985 Doktora-Sanatta Yeterlik,
1985 Avrupa Kültür Forumu kapsamında açılan ve 25 ülkeden 125 sanatçının katıldığı Budapeşte sergisine davet edildi ve bir yağlıboya tablosu Macaristan-Budapeşte Çağdaş Sanatlar Müzesi daimi koleksiyonuna satın alındı.
1986 Asya-Avrupa Bienali Yürütme Komitesi üyeliği,
1986 DYO/Viking Baskı Resim Yarışması Ödülü,
1987 Doçentlik,
1987 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak ve bu dersleri vermek üzere atandı.
1989 Uluslararası Şili Bienali'ne seçildi, eserleri bienal kataloguna girdi.
1991 yılında 7370 eserin katıldığı Osaka Trienali'nde uluslararası jürice eserleri sergilenmeye değer görülen 150 sanatçıdan biri oldu ve bu sergide Türkiye'yi temsil eden tek Türk sanatçısı olarak eseri bienal katalogunda yer aldı.
1991 Devlet Resim Heykel Sergisi 3. Ödülü,
1995 Profesör oldu.
Bugüne kadar 55 kişisel sergi ve yüzlerce karma ve grup sergisinde eserleri yer aldı. Dışişleri ve Kültür Bakanlıklarının düzenlediği yurtdışı sergilerinde pek çok ülkede eserleri sergilendi. Türkiye'yi temsilen Paris, Brüksel, Köln, Düsseldorf, Rotterdam, İslamabat, Kore, Incheon ve Seul sergilerine katıldı. Bu ülkelerin müze ve galerilerinde incelemelerde bulundu. Ayrıca Düsseldorf, Berlin, Hamburg, Dresden, Münih, Lahor, Lüksemburg, Amsterdam, Madrid, Toledo, Barselona, Kore/Incheon ve Seul, Roma, Floransa, Siena, Venedik, Havana, Pekin, Şangay, Tahran, Tebriz, İsfahan, Şiraz, Kahire, İskenderiye, Rabat, Marakeş, Kasablanka gibi Avrupa, Afrika ve Asya’nın değişik kentlerinde müze ve sanat merkezlerini görme ve inceleme olanağı buldu.
Sanatçı, ülkemizde düzenlenen pek çok sergi ve yarışmada jüri üyeliği görevleri üstlendi. Sempozyum ve panellerde bildiriler sundu.
1967 yılından itibaren çocuk resimleri üzerinde özel çalışmalar ve araştırmalar yaptı. Türkiye'de düzenlenen ulusal ve uluslararası çocuk resimleri yarışmalarının çoğunda danışman ve jüri üyesi olarak görev aldı. Eşi Şükran Pekmezci ile birlikte çocuk ve eğitim kitapları resimledi. Eğitime yönelik 5 yazı kitabı hazırladı. 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Temel Eğitim Okulları Türkçe ders kitapları illüstrasyon yarışmasında 14 ekip içinden yazar Beşir Göğüş ve eşi Şükran Pekmezci ile birlikte hazırladıkları 5 kitapla birinci oldular. Bu kitaplar bakanlık adına 36 milyon baskı yaptı. Yine Milli Eğitim Bakanlığı adına Desen ve Serigrafi alanındaki ders kitaplarını hazırladı. Serigrafi ve özgün baskı alanlarında iki kitap, 20 konuşma ve uygulamalı çalışmalarla bu alanın tanınması ve benimsenmesi için çaba harcadı.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Ankara Çağdaş Sanatlar Vakfı, BRHD ve Sanat Kurumu gibi önemli sanat örgütlerinin üyesidir.

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
Yapılan Yorumlar
 
 
 

taksit imkanı
İnternette Güvenli Alışveriş
Tempotur.com.tr sitemiz Rapid SSL tarafından sağlanan 128 bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.
İletişim Bilgileri
Binnaz Sokak No:1/4 Kavaklıdere / Ankara
Telefon : (0 312) 428 20 96 (pbx) - 466 91 91
WhatsApp : (0 530) 224 56 42
Sosyal Medya
 
Copyright © 2018. Designed by Met-Ay Bilişim Ltd. Şti. All right reserved.