Anasayfa > Yurt İçi Haftalık Turlar

Facebook, Twitter, Friendfeed ve google'da  bizi izleyin.

Güneydoğu Anadolu GAP Gezisi
GEZİLECEK YERLER:
Kahta, Nemrut’ta Gün Batımı, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Atatürk Barajı, Diyarbakır, Keldani Kilisesi, Hasankeyf, Mardin, Deyr-ul Zahferan Manastırı, Midyat, Göbeklitepe Höyüğü, Şanlıurfa, Balıklı Göl, Harran, Zeugma Antik Kenti, Zeugma Mozaik Müzesi, Rumkale, Halfeti, Birecik Baraj Gölünde Tekne Gezisi,Kelaynak Kuşları, Gaziantep.
KISACA TURUMUZ:
Bu turumuzda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli kültür varlıklarını, doğal güzelliklerini sizinle paylaşmak istedik.
Bölge tarihi dokusu, su kaynakları ve verimli arazisiyle tarih boyunca bütün milletlerin ilgisini çekmiştir. Ancak günümüzden 2000 yıl önce bölgede hüküm süren Kommagene Krallığı ve bıraktıkları eserler günümüzde bile ilgi odağı olmaya devam etmektedir.
Kommagene Krallığı uzun yıllar Asur egemenliğinde kaldıktan sonra zorlu savaşlar vererek bağımsızlığını kazandı. Kommagene’nin sınırları Malatya, Adıyaman’dan dönemin efsanevi kentlerinden Zeugma’ya kadar uzanıyordu.
Kommagene’nin önemi Anadolu kelimesi Yunanca güneşin doğduğu yer anlamına gelen “Anatoli”dan doğmuştur. Romalılar, kendi topraklarına göre doğuda kaldığından buraya doğu toprağı anlamında Thema Anadolia demişlerdir. Anadolu isminin bir bölge adı olması ise Selçukluların Anadolu'ya gelmesiyle başladı.
Osmanlı’nın Almanlarla ortak olarak inşa ettiği Anadolu-Bağdat Demiryolu yapımı sırasında Alman Mühendis Karl Sester’in Malatyalı köylülerden duyup, onlarla birlikte tırmandığı Nemrut Dağı zirvesindeki dev heykelleri görmesiyle başlamıştı. Sester, Berlin’deki Prusya Kraliyet Bilimler Akademisi'ne yazdığı mektupta heyecanla gördüklerini anlatınca Profesör Otto Puchstein, buraya gelmiş ve Kommagene Uygarlığı bilim dünyasının araştırmalarıyla gün ışığına çıkmıştı.
Diyarbakır:
Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö.3000 yılına kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda Çayönü kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda uygarlık geçmişinin M.Ö.7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür.
Gaziantep:
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en eski kültür merkezlerinden birisi olan Gaziantep, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan ve ilk uygarlıkların doğduğu, Mezopotamya ve Akdeniz arasında, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmıştır.
Mardin:
Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu Anadolu'nun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin'de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.
Şanlıurfa:
İnsanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edilmiş Dünya'nın ilk Tapınağı Göbeklitepe.
Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim'in doğduğu, Hz. Eyyüb'ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran'ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası'nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.
Batman:
Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.
ERKEN REZERVASYON VE İNDİRİM AVANTAJLARI
GEZİ TARİHİNDEN 21 GÜN ÖNCE KESİN KAYIT YAPTIRANLARA KİŞİ BAŞI 50 TL İNDİRİM VEYA PEŞİN FİYATINA 4 TAKSİT


10 KİŞİ VE ÜSTÜ GRUP İNDİRİMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ
Ulaşım
OTOBÜSLE ULAŞIM
5 GECE YARIM PANSİYON KONAKLAMA
TUR ÜCRETLERİ
İki kişilik odada kişi başı
930,00 TL -
Tek Kişilik Oda
1130,00 TL -
Odada 3. Kişi
890,00 TL -
Çocuk (7-12)
650,00 TL -
Bebek (0-6)
0,00 TL -
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir.
 
Turu Satın Al
Programı Yazdır
Tur Tarihleri
13.06.2014 - 19.06.2014
29.08.2014 - 04.09.2014
19.09.2014 - 25.09.2014
03.10.2014 - 09.10.2014
Duraklar
1-22.15 Necatibey Caddesi Demirtepe Köprüsü Altı
2-22.30 Tempo Tur önü
3-22.40 Milli Kütüphane önü
4-22.42 Ufuk Üniversitesi Hastanesi önü
5-22.45 Yüzüncü Yıl Köprüsü altı
6-22.50 Keklikpınarı Sapağı
Lütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız.
Konaklanacak Oteller
Kahta- Zeus Otel (***)
Diyarbakır-Miroğlu Otel(***)
Mardin Yay Grand Otel (****)
Gaziantep Met-Gold Otel (****)
Urfa Harran Otel : 87 standart, 20 suit, 1 engelli olmak üzere toplam 108 oda. Tüm odalarda; Klima, merkezi ısıtma, mini bar, uydu yayınlı TV, direk telefon (oda ve banyoda ) saç kurutma makinası, jakuzi, küvetli banyo-WC internet bağlantısı, müzik yayını ve yangın dedektörü bulunmaktadır.

 
Tur Programı

19 MAYIS GÜNEYDOĞU ANADOLU(GAP) TURUMUZ İÇİN TIKLAYINIZ

TUR SÜRESİNCE HER GÜN ERKEN KALKIP D
AHA ÇOK YER GEZMEYİ PLANLADIK.

1.GÜN:BULUŞMA VE HAREKET
Akşam saat 22
.30 da Tempo Tur önünde buluşma ve hareket.
2.GÜN: ATATÜRK BARAJI, KAHTA, KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ, ARSEMIA, CENDERE KÖPRÜSÜ, NEMRUT DAĞI
Sabah saatlerinde
Ceyhan yakınlarında alınacak kahvaltı sonrası Atatürk Barajı'na hareket. Seyir terasından barajın izlenmesinden sonra Kahta'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Kahta'da otelimize yerleştikten sonra öğle yemeği molası. Yemekten sonra minibüslerle çıkacağımız turda sırasıyla, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Arsemia(Eski Kale), Yeni Kale'nin görülmesi. Ardından Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Nemrut Dağı'ndaki Kommagene Krallığı'na ait dev heykel ve kabartmaların dolaşılması ve Batı Terası'ndan gün batımının izlenmesi. Daha sonra Kahta'daki otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Kahta'daki otelimizde.Bugün yanınıza anorak, bere, kazak almayı unutmayınız.
3.GÜN:DİYARBAKIR
Sabah kahvaltısı Diyarbakır’a hareket.
Anadolu'nun en eski şehirlerinden biri olan kentte surlar, kapılar, burçlar ilk göreceğimiz yapılardır. Bu bağlamda Mardin Kapı, Keçi Burcu, Urfa Kapı, Gazi Köşkü ve Dicle Nehri üzerinde yer alan On Gözlü Köprü, Ulu Cami Külliyesi, Hasan Paşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı veya Ahmet Arif Gezi Evi, Marpetyun Keldani Katolik Kilisesi, Ermeni Kilisesi, Dört Ayaklı Minare'nin gezilmesi. Akşam yemeği ve konaklama Diyarbakır'daki otelimizde.
4.GÜN: HASANKEYF, MİDYAT, MARDİN
Kahvaltı sonrası
Batman üzerinden Hasankeyf'e hareket. Hasankeyf'te Zeynel Bey Türbesi, El-Rızık Camisi, Artuklu Köprüsü kalıntıları, İzin verilirse Kale ve içindeki yapıların görülmesinden sonra Midyat'a gidiyoruz. küçük bir Mardin siluetinde olan Midyat'da birçok ünlü dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış Kaymakamlık Konukevi, Eski Han ve Midyat sokakları görülüp telkariciler sokağında alışveriş için serbest zaman sonrası Mardin’e hareket. İpek Yolu üzerinde bulunan farklı dini inanışları ve eserleri bünyesinde barındıran Mardin'de Deyr-ul Zahferan Süryani Manastırı, Ulu Camii ve çevresindeki ticari doku ile abbaralı eski sokak ve evleri dolaşıyoruz. Kasımiye Medresesi'nin gezilmesinden sonra otelimize hareket. Akşam yemeği ve yatı Mardin'deki otelimizde.
5.GÜN: GÖBEKLİTEPE, HARRAN, ŞANLIURFA
Kahvaltı sonrası peygamberler şehri Şanlıurfa’ya doğru yola çıkıyoruz. İlk ziyaret yerimiz Şanlıurfa’ya 20 km mesafede bulunan ve günümüzden 11,000 yıl öncesine tarihlenen Dünya’nın ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe Höyüğü olacak. Buradan sonra Harran’da dünyanın en eski ev yapım tekniğinin örneklerinden Harran evlerinin ve dünyanın ilk üniversitelerinden Harran Üniversitesi kalıntıları ve kulesinin gezilmesi ve Şanlıurfa'ya hareket. Şanlıurfa’ da;  Hz. İbrahim'in Makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Camii, Ayn Zeliha Parkı ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam yemeği ve konaklama
Şanlıurfa'daki otelimizde. ( Yemekten sonra dileyen konuklarımızla Sıra gecesi’ne gidilecektir. )
6.GÜN: BİRECİK, HALFETİ, RUMKALE, ZEUGMA, GAZİANTEP
Kahvaltı sonrası
Birecik'e hareket. Birecik’te Kelaynak Üretme İstasyonunda nesli tükenme tehlikesi altında olan ve yöre kültüründe önemli bir yeri olan bu nadir kuşları ziyaret edeceğiz. Kelaynak Kuş Gözlem İstasyonu'nda fotoğraf çekip gerekli bilgileri aldıktan sonra, Birecik Barajı inşasından sonra bir kısmı baraj gölü altında kalan Halfeti’ye hareket ediyoruz. Buradan bineceğimiz tekne ile baraj gölü üzerinde yapacağımız gezinti sırasında yine büyük kısmı baraj gölü altında kalmış olan Savaşan Köyü ve tarihte önemli yeri olan Rumkale görülecektir. Ardından buradan ayrılıp Fırat Nehri kenarına kurulu, bölgenin en önemli antik çağ yerleşim yeri olan Zeugma Antik Kenti’nde Mozaikli Villaları ve kazı alanınını dolaştıktan sonra Gaziantep’e hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’teki otelimizde.
7.GÜN: GAZİANTEP, ANKARA
Kahvaltı sonrası
özellikle yakın tarihte ziyarete açılan Mozaik Müzesi gezisi ile turumuza başlıyoruz. Ardından Kale çevresinde yapacağımız yürüyüşle Antik Cam Eserleri Müzesi, Mutfak Müzesi, Bedesten, Almacı Pazarı adıyla anılan arastalar ve otantik ürünlerin satıldığı bölgeyi ve Tahmis Kahveci'yi dolaşıp alışveriş yapıyoruz. Ardından öğle yemeği molası. Yemek sonrası dönüş yolculuğu. Akşam saat 23.00 sularında Ankara'ya varış.

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Hava ve yol koşulları nedeniyle rehber tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. 
TEMPO TUR'UN  YURT İÇİ TURLARINDA EKSTRA TUR BEDELİ ADI ALTINDA HİÇBİR ÜCRET TOPLANMAZ.

Müzekart uygulaması, müze ve ören yerlerinden ücretsiz yararlanma

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Konya, Çanakkale, Muğla, Aydın ve Denizli’de bulunan ve kart makinesine sahip olan müzelerden kimlik ibrazı ile indirimli müzekart 15 TL, tam müzekart 30 TL ücret karşılığında alınabilir. 
T.C. vatandaşı olan öğrenciler, öğretmenler, gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları, engelliler ile bir refakatçisi, er ve erbaşlar, basın kimlik kartı sahipleri, seyahat acentesi sahibi ve sorumlu müdürleri, kokartlı turist rehberleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile eş ve çocukları,  17 yaş altı ve 65 yaş üzeri misafirler müze ve ören yerlerine  kimliklerini ibraz etmeleri durumunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş yapmaktadırlar.
Müzekart sahibi olun 30 TL ye müzelerden bir yıl boyunca ücretsiz yararlanın.
Bu tur için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücreti toplamı: 19 TL dir
Müze ve Ören yerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge için tıklayınız

Ücrete Dahil Olanlar
Otobüsle ulaşım, otelde konaklama(5), kahvaltı(6), akşam yemekleri(5), Birecik Baraj Gölü'nde tekne gezisi, SEYAHAT GÜVENCE SİGORTA POLİÇESİ, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, KDV.
Ücrete Dahil Olmayanlar
Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler.
Gerekli Malzemeler
Kazak, mayo, havlu, terlik, şapka, bere, su kabı (matara-termos), güneş kremi, anti bakteriyel jel, küçük sırt çantası , yedek giysi, yedek çamaşır ve çorap, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti.
Diğer Bilgiler
-ÖNEMLİ NOT: Bölgede açıkta satılan su, ayran ve diğer meşrubatların içilmemesi, yöresel yemeklerin bazı konuklarımızı rahatsız ettiği gözlemlendiğinden dikkatli olunması gerekmektedir.
-ÖĞLE YEMEKLERİ:
Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

 

 

Taksit Seçenekleri
Arkadaşına Öner
Yorum Yaz, Yorum Oku
İki kişilik odada kişi başı Tek kişilik oda Odada 3. Kişi Çocuk
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 930,00 TL 0,00 TL 930,00 TL 1130,00 TL 0,00 TL 1130,00 TL 890,00 TL 0,00 TL 890,00 TL 650,00 TL 0,00 TL 650,00 TL

Adınız Soyadınız

E-mail Adresiniz

Arkadaşınızın E-mail Adresi 1
Arkadaşınızın E-mail Adresi 2
Arkadaşınızın E-mail Adresi 3
Arkadaşınızın E-mail Adresi 4
Arkadaşınızın E-mail Adresi 5
Mesajınız
Yapılan Yorumlar

 

 

Benzer Tur ve Geziler

Uçakla Mardin, Midyat Gezisi
695,00 TL

Doğu Anadolu Turları
1145,00 TL

Binnaz Sokak No:1/4  Kavaklıdere / Ankara  Telefon : (0 312) 428 20 96 (pbx) - 466 91 91   Faks : (0 312) 466 76 76

Bu sitede Mplus Turizm yazılımları kullanılmaktadır.