+90 312 466 91 91
+90 312 428 20 96

KATEGORİLER
DÖVİZ KURLARI
USD 3,58 TL
EURO 4,00 TL
Müzekart

MÜZE KART İLE TARİHE YOLCULUK BAŞLIYOR ! 
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle, Türk halkını müzelerle buluşturmak amacıyla “Müzekart” projesini hayata geçirdi. “Müzekart” ile 7’den 70’e herkes Türkiye’deki 300’ü aşkın müze ve ören yerini bir yıl boyunca dilediği kadar gezebilecek.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, sahip olduğumuz kültürel zenginlikleri vurgulamak ve dünyaca ünlü müze ve ören yerlerimize ziyaretleri artırmak amacıyla Müzekart projesini başlattı. Müzekart, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği 300’ü aşkın müze ve ören yerini, sadece 40 TL karşılığında her müze için yılda bir kez ziyaret hakkı sağlıyor.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Müzekart projesiyle ilgili açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Türk insanın sahip olduğu kültürel değerlere sahip çıkması ve kültürel zenginliklerimizi gelecek nesillere aktarmamız açısından müzelerimizin çok önemli işlevi olduğunu ve müze gezmenin tarihi yaşamak adına herkesin katılması gereken bir kültürel aktivite olduğunu belirtti. Yapılan arkeolojik çalışmalara daha fazla yatırım yapılarak kültürel değerlerimizin daha da zenginleşeceğine değinen Sn. Günay, herkesin bu konuda hassasiyet gösterip müze ziyaretlerine önem vermesi ve müze bilincinin toplumun her kesiminde yaygınlaşarak gelişmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
İlk uygarlıklardan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar asırlar boyunca birçok uygarlığın beşiği olan Anadolu’nun ev sahipliği yaptığı kültürlerin eserlerine, dünyaca ünlü tarih hazinelerine ve zenginliklerine Müzekart ile tekrar tekrar yolculuk yapılabiliyor.
MÜZEKART , MÜZEKART PLUS VE MUSEUM PASS NEDİR ?
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür ve sanatseverlere sunduğu, Türkiye’nin müze müze gezdiren, tarih ve kültür alışverişi yaptıran ilk kartı olan Müzekart; uygarlıkların zevklerini, düşüncelerini, inançlarını ve yaşam tarzlarını geleceğe taşıyor. Müze Kart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müze ve ören yerlerine yılda sadece 40 TL karşılığında her müze için yılda bir kez ziyaret hakkı sağlıyor. KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB-MTM İş Ortaklığı’yla geliştirilen 50 liralık Müzekart Plus sayesinde bakanlığa bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini bir yıl boyunca ücretsiz ve sınırsız gezmek mümkün olacak. Kart ayrıca özel müzeler, tiyatro ve hediyelik eşya mağazalarında yüzde 40’a varan indirimler de sağlıyor. ‘Klasik Müzekart gibi 300’ü aşkın müzeye sınırsız giriş sağlayan Müzekart Plus’la ayrıca Geleneksel El Sanatları Kurumu, İstanbul Modern Müzesi, Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Rezan Has Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Santralistanbul, TÜRVAK Sinema Tiyatro Müzesi, İKSV, Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi, İstanbul Akvaryum gibi kurumların bazılarına ücretsiz, bazılarına yüzde 40’a varan indirimlerle girmek mümkün olacak. Bu indirimler, kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkânlarında da geçerli. 
Yabancı turistler için üretilen ‘Museum Pass İstanbul’ ise sahibine Ayasofya Müzesi ve Harem Dairesi hariç Topkapı Sarayı Müzesi, Kariye Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni ekstra ücret ödemeden, bilet gişelerinde beklemeden ziyaret edebilme imkânı sağlıyor. 3 gün geçerlilik süresi olan, 4 ile 5 yıldızlı oteller, gezici kart satış araçları ve Turizm Enformasyon Büroları’ndan temin edilebilecek kartın 
fiyatı 72 lira.
Önemli Hatırlatma
-Müzekart ve Müzekart+ yanlızca üzerinde adı yazılı kişi tarafından kullanılabilir.
-Satın alınan Müzekart ve MüzeKart+'nın geçerlilik süresi 12 aydır.
-Satın alma işlemini tamamladıktan sonra geri dönme olanağı yoktur. Lütfen bilgilerinizi kontrol ediniz.
-Satın alınan kartlar değiştirilemez ve iptal edilemez.
 
Müzekart sahibi olmak için; 
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı linkteki www.muzekart.com müzelerden Müzekart satın alınabiliyor. Müzekart satın almak için de Müzekart Satış Noktaları’na fotoğraflı bir kimlikle başvurulması yeterli.
Müzekart ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.muzekart.com   (0312) 444 MÜZE (6893) 
MÜZE VE ÖREN YERLERİNE GİRİŞLERDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNERGE
Kapsam 
Madde 1- Bu yönerge, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinin ziyaret usul ve esasları ile bilet ve müzekart FİYATLARını düzenlemektedir. 
Bilet fiyatları
Madde 2- Müze ve ören yerleri bilet FİYATLARı ekli listede gösterilmiştir. 
Ücretsiz Biletler
Madde 3- Aşağıda belirtilenler müze ve ören yerlerine ücretsiz biletle girerler. 
a)17 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar
b)65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 
c)Gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları 
d)Engelliler ile bir refakatçisi
e)Er ve erbaşlar
f)ICOM, ICOMOS ve UNESCO kartı sahipleri
g)Basın kimlik kartı sahipleri
h)Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile eş ve çocukları
i)Yabancı resmi konuklar ve refakatçileri
j)Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce ağırlanan konuk ve heyetler, bunların refakatçileri ile yabancı tur operatörleri. 
Müzekart 
Madde 4- Müzekart, müze ve ören yerlerinde ayrıca ücretlendirilen birim veya seksiyonlar hariç olmak üzere tüm müze ve ören yerlerinde bir yıl boyunca geçerli olup yalnızca Türk vatandaşları tarafından kullanılabilir. Geçici müzekartları kimlik ibrazı ile 60 gün geçerlidir. Geçici müzekartlar 60 gün içinde aslı ile değiştirilmesi gerekir.
MÜZEKART FİYATLARI
Madde 5- Müzekart’ın fiyatı 40 TL ’dir. Belirtilen tarife öğretmenler ile 18 yaş ve üzerindeki öğrenciler için % 50 indirimli uygulanır. 3 üncü madde kapsamında yer alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2 TL karşılığında müzekart alabilir. Toplu müzekart alımlarında indirim uygulanabilir. İndirim uygulanacak müzekart alım miktarı ile indirim oranları Yönetim Kurulu Kararı ile belirlenir.
Müze ve Örenyeri Ziyareti Esnasında Uygulanacak Esaslar
Madde 6- 
Müze ve örenyeri girişlerinde, kullanılan biletler gezi süresince saklanır ve kontrollerde gösterilir.
Madde 7- Ücretsiz girişlerde ziyaretçiler kimliklerini, resmi heyetler izin belgelerini ibraz eder.
Madde 8- Geçici müzekart, resmi kimlik kartı ile geçerlidir. 
Madde 9- Müzekart sahiplerinden, müze ve örenyeri personelinin gerekli gördüğü hallerde kimlik ibraz etmeleri istenebilir. 
Madde 10- Düzenlenecek toplu ziyaretlerde, düzenleyen kurumlarca Müze Müdürlüklerine önceden bilgi verilir.
Madde 11- Müze ve örenyerlerinde profesyonel mahiyetteki fotoğraf, video, film çekimleri ücret mukabilinde ve Müze Müdürlüğü izni ile yapılır. Amatör çekimler ile ilgili olarak Müze Müdürlüğü tarafından sınırlama getirilebilir.   
Madde 12- Müzeler Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Topkapı Sarayı Müzesi, Galata Mevlevi hanesi Müzesi ve Yıldız Sarayı Müzesi ile bağlı birimleri Salı günü; Hisarlar Müzesi ile bağlı birimleri ise Çarşamba günü ziyarete kapalıdır. 
Madde 13- Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü öğleye kadar kapalıdır. 
Madde 14- Bu yönergede yer almayan hususlar, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü Yönetim Kurulu Kararı ile belirlenir. 
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri İçin Lütfen Tıklayınız...

İŞ BANKASI MAXIMUM KREDİ KARTI MÜZEKART ÖZELLİĞİ
Genel Özellikler
Şimdi İş Bankası kredi kartınızla Müzekart ile giriş yapılan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerini 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.
Türkiye'de ilk kez yalnızca İş Bankası Kredi kartınızın sahip olduğu Müzekart özelliği ile her yıl 1 ay süreyle listesi dosim.kulturturizm.gov.tr adresinde yer alan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yerini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Kredi kartınızı müze veya ören yerinde ilk kullandığınız tarihte ücretsiz giriş süreciniz başlayacak ve bu günden başlamak üzere 30. günün sonunda sona erecektir.
Ücretsiz giriş için turnikeli geçiş sistemine dahil olan noktalarda kredi kartınızı turnikelerde okutmanız, turnike bulunmayan müze ve ören yerlerinde ise POS cihazlarından kartınızı okutmanız yeterli olacaktır.
Uygulama Koşulları
1. İş Bankası kredi kartlarının taşıyacağı Müzekart özelliği, her bir takvim yılı içinde 1 aylık süre ile sınırlıdır. 1 aylık süre; İş Bankası kredi kartı sahibinin kredi kartını anlaşma kapsamındaki müze veya ören yerinde ilgili takvim yılı içinde ilk olarak kullandığı ve ücretsiz giriş yaptığı gün başlayacak ve bu günden başlamak üzere 30. günün sonunda sona erecektir. 
2. Bir aylık ücretsiz giriş hakkı her takvim yılının sonunda (31 Aralık) sona erecek olup, ilk giriş tarihinin Aralık ayı ortalarında olması halinde dahi kartın Müzekart özelliği 31 Aralık tarihinde sonlanacak ve kalan giriş hakkı süresi bir sonraki yıla devredilmeyecektir. Örn; 20 Mart 2014 tarihinde kredi kartı ile ilk kez bir müzeye ücretsiz giriş yapan müşterimizin ilgili kredi kartının Müzekart özelliği 18 Nisan 2014 tarihinde; 14 Aralık 2014 tarihinde ilk kez giriş yapan müşterimizin kredi kartının Müzekart özelliği ise 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecektir. 
3. Bir aylık süre zarfında aynı müze ve ören yeri azami iki kez ücretsiz ziyaret edilebilecektir. 
4. Uygulamaya ziyaret tarihi itibariyle kullanıma açık, geçerli ve geri ödeme sorunu olmayan İş Bankası kredi kartları, ek kartlar ve Şirket Kredi Kartları dahil olup, Maximum Aidatsız Kartlar, İş'te Üniversiteli Aidatsız Kartlar, Bankamatik Kartları, ön ödemeli kartlar ve Ziraat Bankası Maximum kredi kartları dahil değildir. 
5. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, müze ve ören yeri girişlerinde İş Bankası kredi kartı sahiplerinin kimlik bilgileri ile kart bilgilerinin uyuşup uyuşmadığını kontrol etmeye, kimlik bilgileri ve kart bilgileri uyuşmayan ziyaretçilerin müze ve ören yerine girişlerine izin vermemeye yetkilidir. 
6. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Müzekart kullanım koşullarında yapılacak değişiklikler İş Bankası kredi kartları için de geçerli olacaktır. 
7. Bankamız kredi kartlarının Müzekart özelliği, mevcut Müzekart uygulamasında olduğu gibi Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi’nde, Aya İrini Anıt Müzesi’nde, Efes Ören Yeri içerisinde bulunan Yamaçevler’de ve Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan Karanlık Kilise gibi, taşıma kapasitesi düşük olan ve aşırı ziyaretçi yüklenmesi sonucunda tarihi dokusunun muhafaza edilemeyeceği düşünülen yerlerde geçerli değildir.
8. İş Bankası kredi kartlarının Müzekart özelliğinin, kart sahiplerince usulsüz kullanıldığı ve/veya kullanımına izin verildiğinin tespit edilmesi halinde Banka tarafından ilgili kredi kartının Müzekart özelliğinin iptal edilmesi hakkı saklıdır. 
9. Müze ve ören yerlerinden bir ya da bir kaçının bakım, onarım, restorasyon gibi gerekçelerle geçici olarak ziyarete kapanması durumunda, Müzekart özelliğinin geçerli olduğu dönem bu durumdan etkilenmez. 
10. T. İş Bankası A.Ş. ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, söz konusu uygulamanın içeriğinde ve geçerlilik süresinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar

 
 
 
 

taksit imkanı
İnternette Güvenli Alışveriş
Tempotur.com.tr sitemiz Rapid SSL tarafından sağlanan 128 bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.
İletişim Bilgileri
Binnaz Sokak No:1/4 Kavaklıdere / Ankara
Telefon : (0 312) 428 20 96 (pbx) - 466 91 91
WhatsApp : (0 530) 224 56 42
Sosyal Medya
Diğer Bilgiler
Bilgi Sayfaları
 
Copyright © 2014. Designed by Met-Ay Bilişim Ltd. Şti. All right reserved.