+90 312 466 91 91
+90 312 428 20 96

KATEGORİLER
DÖVİZ KURLARI
USD 3,50 TL
EURO 4,19 TL
Yurt Disina Gideceklere Uyarilar

 YURT DIŞINA ÇIKACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Burada yer alan hususlar bilgilendirme amaçlıdır. Yurt dışına çıkacak YEŞİL PASAPORTLU yolcularımızın bağlı oldukları kurum ve işyerlerinden izin ve yurt dışı çıkış belgelerini öğrenip, bu belgeleri eksiksiz ve istenilen şekilde düzenlemeleri gerekmektedir.
YEŞİL PASAPORTLULAR
* 15 Temmuz 2016 tarihi sonrası, Olağanüstü Hal kapsamında ; Yeşil pasaportlu yolcuların yurt dışı çıkış prosedürlerinde DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR. 
* Tüm Yeşil pasaportlu yolcuların, biniş kartlarını aldıktan sonra, muhakkak igili bölümüne gitmeleri gerekiyor.
* Kamu kurumunda aktif çalışan kendisi veya aktif çalışan eşi sebebiyle Yeşil Pasaportu olanlardan şu belge istenmektedir.
Yeşil pasaport hak sahibinin çalıştığı kurumdan izin yazısı,
3A) Aktif çalışan için; çalıştığı kurumdan alınmış ÜZERİNDE MUHAKKAK  “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazılı, ıslak imzalı orijinal belge.
3B) Yeşil pasaportunu aktif olarak çalışan eşi veya ebeveyn sebebi ile alanların; yeşil pasaport kurumumuzda çalışan görevlimizin eşi veya çocuğu olduğu için verilmiştir. Yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazılı, ıslak imzalı orijinal belge ibraz etmesi gerekiyor (kendisi emekli ama yeşil pasaport hak sahibi olan eşi çalışanlar da bu belgeyi almak zorundadır).
 
* Yeşil pasaportlu çalışan öğretmenler muhakkak bağlı oldukları “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izinlidir ve yurt dışına çıkmalarına engel yoktur” yazısı almak zorunda. Okul Müdüründen alınan belgeler ile yurt dışı çıkışına izin verilmiyor.
* Yeşil pasaportlu emekliler veya yeşil pasaportu emekli olan eşi sebebi ile alan yolcuların ise; vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekiyor. Bu yolcular polis tarafından bilgisayardan kontrolü yapıldıktan sonra genelde herhangi bir belge istenmeden yurt dışına çıkışlarına izin veriliyor ama bazen Emekli yolculardan; SGK Emekli Hizmet dökümleri isteniyor. Bu sebeple emekli yeşil pasaport sahiplerinin bu belgeyi almasını tavsiye ediyoruz. Ankara’da oturan yolcularımız aşağıdaki adrese nüfus cüzdanları ile başvurarak çok kolay bir şekilde alabilirler: SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI, Süleyman Sırrı Sok. No: 7 06437 Sıhhiye/Ankara.

NORMAL PASAPORTLULAR
* Olağanüstü Hal kapsamında yurt dışı çıkış prosedürlerinde, Normal Pasaport sahipleri için herhangi bir özel belge istenmemektedir. Fakat, bazen (örneğin, yurt dışı çıkış yasağı olan kişiler ile isim benzerliği olursa)  pasaport kontrolü sırasında  yaptıkları iş soruluyor ve bunu kanıtlayacak bir belge isteniyor. Bu durumda yanınızda işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olmasını tavsiye ederiz.
* Kamu çalışanı ve normal pasaportlu iseniz; “mecbur olmamanıza rağmen” yanınızda çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer almasını öneriyoruz. 
* Yukarıda verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen çalıştığınız kurumdan sizin için gerekli belgeleri öğreniniz. Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havalimanına uçuştan en az 2 saat önce gitmeleri öneriliyor.
 

YURT İÇİ SEYAHAT EDECEKLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
1- Nüfus cüzdanınızı mutlaka yanınızda bulundurunuz. Sık sık kimlik kontrolü olabileceğini unutmayınız.
2- Havaalanları, tren garları ve otogarlarda denetimler nedeniyle çok daha uzun kuyruklar olabilir. Bu nedenle yurtiçi uçuşlar için en azından 2-3 saat önce havalimanında hazır bulunun.
3- Özellikle askeri ve emniyet birimleri ve personeli yakınlarında ve resmi dairelerde film fotoğraf çekmeyin. Etrafta çekim yasağı uyarıları olmasa bile bu dönem ekstra hassas davranabilirler.
  

 
 
 
 

taksit imkanı
İnternette Güvenli Alışveriş
Tempotur.com.tr sitemiz Rapid SSL tarafından sağlanan 128 bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır.
İletişim Bilgileri
Binnaz Sokak No:1/4 Kavaklıdere / Ankara
Telefon : (0 312) 428 20 96 (pbx) - 466 91 91
WhatsApp : (0 530) 224 56 42
Sosyal Medya
Diğer Bilgiler
Bilgi Sayfaları
 
Copyright © 2014. Designed by Met-Ay Bilişim Ltd. Şti. All right reserved.