Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Haber Detayları
 Yeşil ve Gri Passaportlar Hakkında (11.7.2018 12:15:37)

Yeşil ve gri pasaport sahipleri için Shengen ülkelerine vizesiz girişteki yeni uygulama en geç 2021 yılında başlayacak.
Avrupa Parlamentosu, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin en geç 2021 yılında, seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu.
Avrupa Parlamentosu, resmi Twitter hesabından "Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan AB'ye giriş yapan yolcuların, artık bir seyahat iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB'ye geldiğini öğrenebileceğiz. Detaylar için videomuzu seyredin" notuyla paylaştığı videoyla, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin, artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu. Bu uygulamanın, sınır kontrolü için yürürlüğe konulduğu düşünülüyor.
ETIAS’a başvuru için 7 Euro ücret alınacak. 18 yaşından küçükler ve 70 yaşından büyükler ise ücret ödemeyecek. ETIAS’tan alınan onay üç yıl geçerli olacak. ETIAS’tan onay çıkmaması durumunda Schengen’e vizesiz girme hakkı olsa da girişe izin verilmeyecek. Schengen vizesine sahip kişiler ise ETIAS’a başvurmak zorunda olmayacak.
Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan ETIAS’ın hayata geçirilmesiyle birlikte Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler ‘ön onay’ almak durumunda kalacak. Sistemin devreye girmesi Türkiye’den Schengen Bölgesi’ne vizesiz girişe olanak sağlayan yeşil ve gri pasaport sahiplerini de etkileyecek.
En geç 2021’de yürürlüğe sokulması öngörülen ETIAS, Avrupa'nın Shengen bölgesine giriş yapacak yolcular hakkında bilgi toplayacak, izleyecek ve bilgileri güncelleyecek.

  Diğer Haberler