Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Haber Detayları
 Türkiye'nin İlginç Müzeleri (30.5.2014)

Bilim, sanat, folklor gibi çeşitli konulardaki eserleri bir arada sunan müzelerin yanında son yıllarda doğa, havacılık otomobil gibi tek konuya ilişkin ürünlerin sergilendiği müzeler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Aksaray’da Canlı Kilise’den çıkartılan kedi ve çocuk mumyaları ile çocuklara ait takılar müzede özel bir bölümde sergileniyor

Adnan Menderes Üniversitesi (ADU) bünyesindeki zooloji müzesinde Türkiye’deki 168 sürüngen türünden 150’si sergileniyor.

Bodrum İlçesi’nde Bodrum Kalesi içinde bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi çok sayıda turist ağırlıyor.

İstanbul ve Eskişehir’de bulunan balmumu heykel müzelerinde Fatih Sultan Mehmet’ten Atatürk’e, Elvis Presley’den Mevlana’ya dünya tarihinden birçok ismin heykelleri sergileniyor.

Beyoğlu’nda bulunan Sinema Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı ziyaretçilerini bekliyor.

Kastamonu ‘da bulunan Şapka Müzesi’nde sergilenen ve aralarında M.Ö. 5 bin yıllarına ait şapkaların da bulunduğu modeller büyük ilgi görüyor

Ege Serbest Bölgesi Kurucusu ve İşleticisi AS (ESBAS) içindeki Antika Otomobil Müzesi yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Selçuk -Aydın Yolu üzerindeki Çamlık Tren Müzesi yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük tren müzesi olma özelliğini taşıyor.

Çanakkale’de bulunan Çimenlik Kalesi Açık Hava Müzesi‘nde Çanakkale Savaşlarında kullanılan top, mayın, torpido ile uçak savar topları sergileniyor.

Ankara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Bitki Müzesi yaklaşık 200 bin bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’da bulunan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi‘nde 1926-1975 yılları arasında üretilen 67 otomobil sergileniyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya ve Gaziantep’te açılan oyuncak müzeleri yetişkinleri çocukluk yıllarına götürürken, çocuklara renkli bir dünyanın kapılarını açıyor.

Kaynak ve Fotoğraflar: Cumhuriyet Gazetesi lütfen tıklayınız

  Diğer Haberler