Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Haber Detayları
 Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Açılıyor (27.2.2015)

İşadamı ve sanatsever Yüksel Erimtan, 50 yılı aşkın bir sürede topladığı tarihi eser koleksiyonunu Ankara’da kurduğu Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi çatısı altında günışığına çıkarıyor.

Ankara’nın ilk özel arkeoloji müzesi Erimtan, tarihi kale bölgesinde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin yanı başında yer alıyor ve 13 Mart 2015 tarihinde törenle kapılarını açıyor.
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, arkeolojinin insanoğlu ve onun yaşam serüveniyle olan ilişkisini, geçmişi bugüne bağlayarak gözler önüne serecek. Eserleri yanyana teşhir etmekten ibaret olmayan, çağdaş bir müzecilik anlayışıyla gerçekleştirilen Erimtan Müzesi, tematik bir kurguyla, eserlerin tarihsel bağlam içerisindeki yerini ve anlamını ortaya koyacak. Müzede kullanılan yeni teknolojiler,  kimi zaman eserlerin kokularını ve seslerini de binlerce yıl öncesinden günümüze taşıyacak.
Yüksel Erimtan’ın koleksiyonu, M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Eski Tunç Çağı ve Hitit ile başlayıp, Geç Roma ve Bizans uygarlıklarına kadar uzanan dönemin özgün nesnelerini barındırıyor. Müze, geçmişle çağdaşı, arkeolojiyle sanatı, bilimsel yeniliklerle sosyal hayatın gelişim öyküsünü bir araya getiren seçkin koleksiyonu ve özgün mimarisiyle Ankara’nın kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk getirecek.

Kaynak:Turizm Haber
  Diğer Haberler