Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Haber Detayları
 Ankara yeni bir Müzeye daha kavuştu (8.10.2015)

Dünyanın En Büyük Satranç Koleksiyonu'na sahip işadamı Akın Gökyay, hobiden tutkuya uzanan 40 yıllık satranç yolculuğunu Ankara’da müzeye dönüştürdü.
Türkiye’nin köklü mobilya üreticilerinden Nurus’un ortaklarından işadamı Akın Gökyay, başkentlilere dünyanın en büyük satranç müzelerinden birini armağan etti. Ankara Altındağ'da Hamamönü bölgesinde  tarihi iki konağın birleştirilmesiyle oluşturulan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde, Şili’den Madagaskar’a, Amerika’dan Endonezya’ya, Tanzanya’dan Türkmenistan’a, Kırgızistan’dan İtalya’ya, Fransa’dan Yeni Zelanda’ya kadar 103 ülkeden toplanan satranç takımlarında dünyaya yön veren olayların izdüşümünü görmek mümkün olacak
Gökyay’ın 1975 yılından bu yana 6 kıtada 103 ülkeden topladığı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren 540 satranç takımı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde sergilenecek. Ünlü İspanyol mimar Gaudi'nin tasarladığı takım başta olmak üzere birbirinden değerli satrançların yer aldığı Müze, Ankara’nın başkent oluşunun 92. yıldönümü olan 13 Ekim’de kapılarını ziyaretçilerine açacak.Hamamönü'ndeki müzeyi yılbaşına kadar ücretsiz ziyaret edebiliyoruz.
Kaynak: Hürriyet
Haberin detayına ulaşmak için lütfen tıklayınız

 

  Diğer Haberler