Abidinpaşa Köşkü ve Ferfene Etkinliği ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Abidinpaşa Köşkü ve Ferfene Etkinliği
Paylaş :
Ücretsiz Müze Gezisi
Tur Ücreti
0,00 TL -
 
 
TUR PROGRAMI

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİMİZDE 5. YIL
TEMPO TUR’un sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara merkezde; fazla bilinmeyen müzeleri tanıtmak, korumak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla ilk kez başlattığı “Müzede buluşalım” kampanyası kapsamındaki “ücretsiz müze gezileri” 5. yaşını kutluyor.
“Yaşam boyu öğrenme” ilkesiyle hareket eden, keşfetme ve gezi kültürünü kaliteli yaşamın bir parçası olarak benimseyen Tempo Tur, zengin tarih ve kültür birikimi mirasına sahip Ankara’nın müzelerini günışığına çıkarıyor.
Ankara merkezde yaklaşık 49 adet müze bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar gezi düzenlediğimiz müzeler şöyle;
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MKE Kurumu Sanayi ve Ticaret Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, PTT Pul Müzesi.
Sonbahar-kış sezonunda (Kasım-Aralık-Ocak-Şubat, Mart) her yıl ücretsiz olarak düzenlenen “müzeleri yaşatalım, müzede buluşalım” projesinde, gezilecek müzelere ilişkin detaylı bilgiler web sayfamızdan duyurulmaktadır.

ÜCRETSİZ MÜZE TURLARIMIZIN (2015-2016 GÜZ VE KIŞ DÖNEMİ) TARİHLERİ DAHA SONRA YAYINLANACAKTIR.

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİNE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?
Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi müze gezisine kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için
Tempo Turizm e-posta gruplarından:

Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram

birine üye olmanız gerekmektedir.

Bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.

ABİDİNPAŞA KÖŞKÜ VE FERFENE ETKİNLİĞİ

Gezi Tarihi: Daha sonra açıklanacaktır.
Buluşma Saati: 11:30
Buluşma Yeri: Dikimevi Metro İstasyonu Tıp Fakültesi Caddesi Çıkışı
Gezi Süresi: Yaklaşık 4 Saat
Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır.

ABİDİNPAŞA KÖŞKÜ
Abidin Paşa’nın 1880'li yıllarda Ankara valiliği sırasında yaptırılıp, onun adıyla anılan “köşk” Ankara’nın, Osmanlı’nın son zamanlarından bugünlere gelebilen ender sivil mimari örneklerindendir. Kurtuluş Savaşı’na 1.7.1920’den itibaren “Zabit Namzetleri Karargâhı (Harp Okulu)” olarak hizmet veren bina, son olarak 14.4.2012’den bu yana Ankara Kulübü Derneği’nce “Ankara Kültür ve Sanatevi” olarak kullanılmaktadır. Resim, koleksiyon, fotoğraf sergileri, konuşma ve söyleşmeler, müzik dinletileri, geceler ve geziler, yapıla gelen etkinlikler arasındadır.
FERFENE
TDK Derleme Sözlüğü, Ankara’nın Kayaş ve Kızılcahamam beldelerinde ortaklaşa yapılan yemekli-içkili toplantıları “Ferfene” olarak tanımlıyor. Aydınlanma ve aydınlatma anlamına da gelen Ferfene bir tür hemşeri toplantısı. Toplantılara toplumun farklı kesim ve mesleklerinden gelen hemşeriler eşit koşullarda katılıyorlar, bilgi ve becerileri ile sorunlarını paylaşıyorlar, sosyal ilişki yelpazelerini genişletiyorlar. AKD’nin, Ankaralılık ve başkentlilik bilincinin geliştirilmesi amacına katkıda bulunan “Ferfene Buluşmaları”nın Tempo Tur olarak biz de katılıyoruz. Atatürk’ün Ankaralılar hakkında söylediği söz buluşma, “Ferfene Odası”nda tanışma ve söyleşme ile başlıyor. Sonra salona, yemeğe geçiliyor. Ederi katılanlarca ortaklaşa karşılanan öğle yemeği, “yemek ve şükür duası”nı takiben, Yemek ertesinde kaldırılan sofranın ardından tümü Ankara ve yöresinden alınma parçaları saz ile çalıp, birlikte ya da tek tek söylenmesiyle devam ediyor.
Not: Yemek ücreti 10 TL'dir. (katılımcılar tarafından ödenecektir)

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
Yapılan Yorumlar