Cin Ali Müzesi Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Cin Ali Müzesi Turu
Paylaş :
Ücretsiz Müze Turu
Tur Ücreti
0,00 TL -
 
 
TUR PROGRAMI

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİMİZDE 11. YIL
TEMPO TUR’un sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara merkezde; fazla bilinmeyen müzeleri tanıtmak, korumak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla ilk kez başlattığı “Müzede buluşalım” kampanyası kapsamındaki “ücretsiz müze gezileri” 11. yaşını kutluyor.
“Yaşam boyu öğrenme” ilkesiyle hareket eden, keşfetme ve gezi kültürünü kaliteli yaşamın bir parçası olarak benimseyen Tempo Tur, zengin tarih ve kültür birikimi mirasına sahip Ankara’nın müzelerini günışığına çıkarıyor.
Ankara merkezde yaklaşık 49 adet müze bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar gezi düzenlediğimiz müzeler şöyle;
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MKE Kurumu Sanayi ve Ticaret Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, PTT Pul Müzesi, Cin Ali Müzesi
Sonbahar-kış sezonunda (Kasım-Aralık-Ocak-Şubat, Mart) her yıl ücretsiz olarak düzenlenen “müzeleri yaşatalım, müzede buluşalım” projesinde, gezilecek müzelere ilişkin detaylı bilgiler web sayfamızdan duyurulmaktadır.

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİNE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?
Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi müze gezisine kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için Tempo Turizm e-posta gruplarından: 

Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram
birine üye olmanız gerekmektedir ve bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.

CİN ALİ MÜZESİ TURU
Gezi Tarihi: 16 Ekim 2021
Buluşma Yeri: Cin Ali Müzesi Önü Saat: 11.30
Bülten Sokak No:32
06680
Kavaklıdere/Çankaya/Ankara
Yaklaşık Gezi Süresi: 40 dakika
Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.
Not: Müze,10 Kişilik iki grup halinde gezilecektir ve etkinlik sırasında maske takmak zorunludur.
Gezi sonrası müzenin kafesinden yararlanabilir ve günün anısına hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Cin Ali Kimdir?
Çocuklar Cin Ali kimdir sorusuna değişik yanıtlar verirler: Cin Ali bir devdir. Cin Ali bir kitaptır. Cin Ali iyi bir insandır. Cin Ali bir korsandır. Cin Ali bir simitçidir.
Yetişkinlerin yanıtları çocuklarınkinden çok daha karmaşıktır:
Cin Ali ilk kahramanımızdır. “Onunla her şeyi anlatabilir ve onu her karakterin yerine koyardım ben küçükken. Hareket ettirirdim.”
Cin Ali bir arkadaştır. “Cin Ali çocuklara cesaret veren bir arkadaştı aslında”.
Cin Ali bir tablodur. Ressam Sabire Susuz Cin Ali’ye olan vefa borcunu Cin Ali’yi bir sanat eserine dönüştürerek öder.
Cin Ali bizden biridir. Cin Ali düşüncesiyle, karakteriyle ve ruhuyla eğitim tarihimize ve duygularımıza damgasını vurmuştur; bir kitap olmaktan çıkıp kültürel- toplumsal bir değere dönüşmüştür.
Cin Ali Hikâye Kitapları
1968 yılında yayınlanmaya başlayan Cin Ali Hikâye Kitapları kısa sürede tanınır ve çok sevilir. Kitaplar okumayı, anlamayı ve yazmayı eğlenceli hale getirir. Çocuklar hızla okumaya başlar. Bu yüzden veliler ve öğretmenler Cin Ali Kitaplarına "Okutan Kitaplar" adını verirler.
10 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı en basit olanıdır; kısa ve kolay sözcüklerden kurulan tümcelerden oluşmaktadır.   Her kitap bir öncekinden zor, bir sonrakinden kolaydır. Serinin ilk kitabı Cin Ali’nin Atı,  çocukların sözcükleri kolay ayırt edebilmesi için büyük puntolarla satır aralığı fazla olarak yazılır. Sözcükler bir iki istisna dışında tek ya da iki hecelidir. Son kitap ise daha küçük puntoludur; daha zor sözcüklerden ve daha uzun tümcelerden oluşmaktadır.
Siyah-beyaz çizimler çocukların hayal dünyasını serbest bırakır. Sonuncu kitapsa renklenerek kitapların renkli ve büyülü dünyasına hoş geldiniz der.

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
Yapılan Yorumlar