Gürcü Kiliseleri, Bayburt, Kromni, Santa, Şavşat Turları ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Gürcü Kiliseleri, Bayburt, Kromni, Santa, Şavşat Turları
Paylaş :
Tur Tarihleri
Duraklar
TRABZON OTOBÜS TERMİNALİ SAAT:08.00
TRABZON HAVALİMANI SAAT:09.30
Durak Krokileri
Konaklanacak Oteller
1-ZİGANA İVME OTEL
Tüm odalarında duş, wc
2-BÜYÜK BAYBURT OTEL (***)
Tüm odalarında duş, wc
3-ERZURUM POLAT OTEL(*****)
4-TORTUM YEDİGÖLLER GÜMÜŞÇÜ OTEL
Tüm odalarında duş, wc
5-ŞAVŞAT YEŞİL VADİ OTEL
Tüm odalarında duş, wc
6 GECE TAM PANSİYON KONAKLAMA.
 
İki Kişilik Odada Kişi Başı
0,00 TL -
Tek Kişilik Oda
0,00 TL -
Odada 3. Kişi
0,00 TL -
Çocuk (7-12)
0,00 TL -
Bebek (0-6)
0,00 TL -
* Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir.
 
Erken Rezervasyon ve İndirim Avantajları

2 NİSAN'A KADAR KİŞİ BAŞI 250 TL YATIRANLARA KİŞİ BAŞI 75 TL İNDİRİM...

GEZİ TARİHİNDEN 21 GÜN ÖNCE KESİN KAYIT YAPTIRANLARA KİŞİ BAŞI 50 TL İNDİRİM VEYA PEŞİN FİYATINA 4 TAKSİT

1.Erken rezervasyon döneminde grup ve kurum indirimleri uygulanmaz.

En az 10 kişi olmanız durumunda istediğiniz tur tarihini size özel olarak düzenleyebiliriz.
ÖZEL GRUP FİYATI İÇİN BİZİ ARAYINIZ.


10 KİŞİ VE ÜSTÜ GRUP İNDİRİMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ
TUR PROGRAMI
Trabzon, Santa Harabeleri, Zigana, Kromni Vadisi, İmera Manastırı, Gümüşhane, Bayburt, Baksı Müzesi, Erzurum, Öşvank Kilisesi, Tortum Şelalesi, Tortum Yedigöller, Göle, Ardahan, Sahara Milli Parkı, Şavşat, Artvin


KISACA TURUMUZ
Hangi ilde yaşadığınız önemli değil. Bu tura katılmak için doğayı, Karadeniz'i sevmeniz yeterlidir. Çünkü turumuz Trabzon'dan başlıyor. Artık uçak biletinizi erken aldığınızda neredeyse otobüs fiyatına Trabzon'a ulaşmanız mümkün. Trabzon'da rehberimiz sizleri otobüs terminali ve havalimanında bekliyor olacak.
Biz bu turumuzda sizlere Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'i birlikte göstermek istedik.
Boşuna aramayın, çünkü bu programı başka yerde bulamazsınız. Çünkü ilkleri ancak TEMPO TUR yapar.

TARAFIMIZDAN İPTAL EDİLDİĞİ TAKDİRDE; KATILIMCILARIN ALDIĞI EKONOMİ/PROMOSYON BİLETLERİNDE VERGİ HARİCİNDEKİ İADE EDİLMEYEN ÜCRET ACENTAMIZCA KARŞILANACAKTIR.


1.GÜN:TRABZON, MAÇKA, SUMELA MANSTIRI, SANTA HARABELERİ, HAMSİKÖY, ZİGANA
Sabah saat 08.00'da Trabzon Otobüs Terminali'nde, 09.30'da Trabzon Havalimanı'nda buluşma ve hareket.  Yolumuz üzerinde Güneyce köyündeki  tesiste alacağımız öğle yemeğinden sonra Santa 'ya çıkıyoruz.
"DAĞLARIN ZİRVESİNE SAKLANMIŞ CENNET" diye nitelendirilen Santa ; dini, ticari ve kültürel önem taşıyan  yedi mahalleden oluşmaktadır. Bunlar;  Piştofli, İhsanlı, Binatla, Çingallı, Goballı, Terzili, Zurnacılı isimlerini taşımaktadırlar. Bu mahalleler üç ayrı yamaç üzerine kurulmuştur. Doğu Karadeniz’deki Pontic yerleşmelerden birisi olan Santa; etrafı yüksek dağlarla çevrilmiş, dışa kapalı, hırçın fiziki özelliklere sahip olduğundan,  Santalılar  kültürel kimliklerini yitirmeden uzun süre varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bölgede halen irili-ufaklı bir çok kilise bulunmaktadır. Bunlar genellikle 1860-1870 yılları arasında inşa edilmişlerdir. Kiliseler
üç apsisli ve üç neflidir. Bu nedenle  plan bakımından birbirlerine benzemektedirler.

Biz sadece üç mahalleyi gezeceğiz. Diğer mahalleri ancak uzaktan görebileceğiz.
Santa gezimizin ardından Dumanlı, Sarıtaş, Dilaver yaylalarını gezip Sumela Manatırı'na iniyoruz. Sumela Manatırı tadilat nedeniyle ziyarete kapalı. Uzaktan manastırı görüp Maçka'ya, oradan da Hamsiköy'e çıkıyoruz. Hamsiköy'de sütlaç ikramımızın ardından Zigana'daki otelimize gidip yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Zigana'daki otelde.

2.GÜN: KARACA MAĞARASI, İMERA MANSTIRI, KROMNİ(KROM) VADİSİ, BAYBURT
Kahvaltı sonrası Karaca Mağarası'nı gezip Olucak Köyü'ne gidiyoruz. Köyde bulunan İmera Manastırı'nı geziyoruz.Bölge Kromni(Krom) olarak bilinmektedir. Bu bölgeden 1923 nüfus mübadelesinde yaklaşık olarak 1500-2000 hane Rum’un Yunanistan’a göç ettiğini biliyoruz. Boşalan köylerde yüzlerce anıtsal konak, çeşme, köprü, kilise vb yapılar bulunmaktadır. Vadi boyunca toplamda tescillenmiş 17 kilise ve şapel bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Çayıroğlu Kilisesi, Ortayayla kilisesi, Muhara kilisesi, Soruhan Kilisesi, Muharakaya Kilisesi, Zembelek Kilisesi ve Alikinos Kilisesi’dir. Alikinos Kilisesi bölgede yapı olarak sağlam kalmış nadir kiliselerdendir. Kromni Vadisi ve İmera Köyü (Olucak)’nü içine alan bölge 1. ve 3. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir.
I.Dünya Savaşı yıllarına kadar birçok etnik unsurun bulunduğu Kromni (Krom) bölgesi, Türk ve Rum nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bir yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Bu nostaljik gezimizin ardından Gümüşhane'ye gidiyoruz. Öğle yemeğinden sonra pestil köme- alışverişi yapıp Bayburt'a geçiyoruz.

Dede Korkut hikayelerinden "Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder" adını taşıyan hikayede Beyrek (Bey Böyrek veya Bamsı Böyrek)'in fethedip ün kazanmak için yola çıktığı kale olan Bayburt Kalesi, Ulu Cami ve Saat Kulesi'ni gezdikten sonra otelimize yerleşip dinleniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Bayburt'taki otelimizde.

3.GÜN: BAKSI MÜZESİ, KOP GEÇİDİ, ERZURUM

Kahvaltıdan sonra 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nün sahibi olan Baksı Müzesi'ne gidiyoruz. Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde yer alan müze, eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyündedir. Bu sıra dışı müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Bu proje Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucudur. Bu fikri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında bir Baksı Kültür Sanat Vakfi kuruldu. Müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü.

Müze gezimizin ardından Bayburt'a geri dönüyoruz. Öğle yemeğimizi de Bayburt'ta aldıktan sonra Kop Geçidi'ni aşıp Erzurum'a gidiyoruz. Erzurum'da; Çifte Minareli, Medrese, Üç Kümbet ve Ulu Cami'yi gezdikten sonra Taşhan'da Oltu Taşı'ndan yapılan ürünleri görmeniz ve dilerseniz satın almanız için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Palandöken'de bulunan otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Erzurum'daki otelimizde.

4.GÜN: ÖŞVANK MANASTIRI, TORTUM ŞELALESİ, TORTUM YEDİGÖLLER,  YUSUFELİ, DÖRT KİLİSE

Kahvaltı sonrası  Çamlıyamaç köyünde bulunan Öşvank Kilisesi'ne gidiyoruz. Öşvank Kilisesi 958-966 yıllar arasında Gürcü Kralı Adarnesi III'ün oğulları Bagrat ve Davit tarafından yaptırılmıştır. Dış görünümü ile haç planlı ve sağlam görünümlü bir kilisedir. Dıştan bakıldığı zaman transept görünümlü olmasına rağmen içte apsislerin oluşturduğu üç dilimli kısım ve devamı olan uzun bir kol ile haç planlı bir yapıdır. Dış ve içteki düzgün kesme taş örgü ve yine iç ve dıştaki taş süslemeciliği ile çok güzel bir görünüme sahiptir.

Manastır gezimizin ardından Tortum Baraj gölünü izleyerek Tortum Şelalesi'ne gidiyoruz. Şelale harika bir atmosfere sahip. Şelalenin yanındaki merdivenlerden inerek şelaleyi izliyor ve bol bol fotoğraf çekiyoruz.  Şelale gezimizin ardından Tortum Yedigöller'e geçiyoruz. Tortum Gölü havzasından sızan suların oluşturduğu irili ufaklı ve zümrüt gibi yeşillikler arasında sıralanan göller gerçekten görülmeye değer. Öğle yemeğimizi bu güzellikler içinde yedikten sonra Yusufeli'ne gidiyoruz. Barhal Çayı kenarında çay molası verip bir süre dinlendikten sonra Tekkale köyünde bulunan Dört Kilise'ye gidiyoruz. Güzel bir doğanın ortasında yıllardır ayakta kalabilen bu kiliseyi de gezdikten sonra Yedigöller'deki otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Tortum Yedigöller'deki otelimizde.

5.GÜN: GÖLE, ARDAHAN, SAHARA MİLLİ PARKI, ŞAVŞAT

Kahvaltı sonrası farklı bir coğrafyadan Karadeniz'e gideceğiz. Önce Göle, ardından da Ardahan'ı görüp Sahara Milli Parkı'nı gören bir noktadan Karçal Dağları ve Şavşat köylerini seyredeceğiz. Sahara Milli Parkı ve yaylalar birer tablo gibi. Uzaklardan Karçal Dağları bu tabloyu tamamlayan unsurlar. Bu güzellikler izleyerek günümüzün Cittaslow ( yavaş şehir ) kenti olan Şavşat yakınlarında Efkar Tepesi'nden, Yavuzköy ve Şavşat'ı seyrettikten sonra otelimize yerleşip dinleneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Şavşat'taki otelimizde.

6.GÜN: PINARLI, TİBET, CİRİTDÜZÜ, BALIK GÖLÜ, ŞAVŞAT KARAGÖL
Kahvaltı sonrası Kahvaltı sonrası Birbirinden güzel Şavşat köylerini gezeceğiz. Otantik dokusu bozulmamış köylerin her biri birer tablo gibi.Ciritdüzü ilk göreceğimiz köy. Daha sonra Cevizli (Tibet ) köyündeki Tibeti Kilisesi'ni gezeceğiz. Yıkılmaya yüz tutmuş kilise ve köyü gezip burada çay içtikten sonra, Pınarlı (Suloban) köyünü geçip Genciyan Dağı dibinde bulunan Balık Gölü’ne gidiyoruz. Göl kenarında öğle yemeğimizi yedikten sonra Şavşat Karagöl'e geçiyoruz. Adeta bir orman karanlığına gömülmüş olan göl ve içindeki renkli balıklar büyüleyici bir güzelliğe sahip. Göl kenarındaki bir patikada kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
7.GÜN: DERİNER BARAJI, ARTVİN, TRABZON

Kahvaltı sonrası dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Artvin'e varmadan Deriner Barajı'nı gören bir noktada mola vereceğiz. Sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın altıncı yüksek barajı olan Deriner'i üstten seyrettikten sonra, Artvin'i görüp Borçka Baraj gölünü izleyerek Hopa'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Cankurtaran Geçidi'nde mola vererek görüntü izliyoruz. Ardından Karadeniz Sahil yoluna inerek yolculuğumuza devam edeceğiz. Çayeli'nde öğle yemeği molası vereceğiz. Karadeniz'e gelmişken Çayeli'nin meşhur fasulyesini yemeden dönmek olmaz. Yemek sonrası Trabzon'a doğru yolculuğumuz devam edecek. Daha sonra Trabzon'da Atatürk Köşkü ve Ayasofya'yı gezip sizleri yolcu ediyoruz.

KATILIMCILAR VE TEK KİŞİLİK ODA
Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yaş grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir. Bu turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır. Pansiyonlarda sınırlı sayıda oda olması nedeniyle tek kişilik oda veremiyoruz. Odalara yerleştirme oda sayısı eş durumu, kadın - erkek, arkadaşlık durumları göz önüne alınarak rehberimiz tarafından yapılmaktadır.
NOT: YAŞADIĞINIZ ŞEHİRDEN GÜNCEL UÇAK VE OTOBÜS ÜCRETLERİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ 

Ulaşım
TUR MİNİBÜSLE YAPILACAKTIR.
Ücrete Dahil Olanlar
Trabzon'dan başlayarak tekrar Trabzon'a dönünceye kadar tüm ulaşımlar, otel ve pansiyonlarda konaklama (6), kahvaltılar (6), öğle yemekleri-kumanya(5), akşam yemekleri (6), SEYAHAT GÜVENCE SİGORTA POLİÇESİ,müze ve ören yerleri giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, KDV
Ücrete Dahil Olmayanlar
Ankara-Trabzon/ Ankara ulaşımı, ilk gün kahvaltı ve öğle yemeği, son gün öğle ve akşam yemeği, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
Gerekli Malzemeler
Daha önce mutlaka giyilmiş bileklikli, sert tabanlı rahat bir yürüyüş botu. Zaman zaman taşlık, ıslak ve sert zeminlerde yürüyeceğimiz için spor ayakkabıları bu iş için kesinlikle uygun değildir. Spor ayakkabısı yerine kışlık botlarınız daha çok işinize yarar. Yağmurluk, aslında olanağınız varsa panço tercih etmenizi öneriyoruz. Kolay giyilip çıkarılabilen rahat pamuklu giysiler, zaman zaman serin olabileceği düşünülerek kazak,polar(alt-üst) giysi, küçük bir sırt çantası, terlik, şapka, yedek giysi ve çamaşır, yedek çorap, koruyucu krem, mayo, havlu, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti, anti bakteriyel jel.
Diğer Bilgiler
ULAŞIM VE BULUŞMA
Trabzon Havalimanı veya otobüs terminaline indiğinizde rehber arkadaşımız sizleri mutlaka bulacaktır. Gezi tarihinden önce sizleri karşılayacak arkadaşımızın telefon numarası verilecektir. Şayet tur başlangıcından bir gün önce gitmeyi düşünüyorsanız kayıt esnasında arkadaşlarımız kalabileceğiniz otel için rezervasyon yapmaktadırlar.
ANKARA-TRABZON-ANKARA
AnadoluJet'in saat 09.00 Ankara-Trabzon ve saat 20.45 teki Trabzon-Ankara uçuşları en uygun seçenekler. Uçuş süreniz yaklaşık bir saattir.
Kesin kayıt esnasında arkadaşlarımız sizlere ulaşım konusunda yardımcı olacaklardır. İsterseniz biletlerinizi biz alıyoruz.
Ankara'dan -Trabzon'a saat 20.00 de giden otobüslerde ayrı bir seçenek. Ancak otobüs ile gitmeyi düşünüyorsanız cumartesi günü hareket etmeniz gerektiğini unutmayınız. Çünkü turlarımız pazar günü başlamaktadır. Ayrıca iner inmez dönüş biletinizi de almanız gerekir. Dönüş gününüz cumartesidir. Dönüş için saat 18.00 den sonra hareket edecek otobüsleri tercih etmeniz gerekir. Ankara-Trabzon arası otobüsle yaklaşık 11 saat sürmektedir.
Yaz döneminde uçak kalkış saatlerinde değişiklikler olabilir.
Herhangi bir rötar durumunda arkadaşlarımız sizi bekleyecektir.
İSTANBUL-TRABZON-İSTANBUL
AnadoluJet'in İstanbul Atatürk Havalimanı-Trabzon, saat 07.00
Onurair İstanbul Atatürk Havalimanı-Trabzon saat 06.40 uçuşları en mantıklı seçenekler. Ancak Pegasus ve Sun Express' in de uçuşları var.
Dönüş için 20.05 deki AnadoluJet uçuşu en uygun seçenek.
Ayrıca İstanbul'dan Trabzon'a otobüsle de gidebilirsiniz. Biz önermiyoruz. Ama ben otobüsle yolculuk yapmayı seviyorum diyorsanız , ona da saygımız sonsuz.
İZMİR-TRABZON-İZMİR
AnadoluJet'in sabat 07.00'de Ankara bağlantılı uçağı gidiş için en uygun seçenek. Trabzon'dan saat 20.05'de kalkan yine Ankara bağlantılı uçağı dönüş için uygun bir seçenek.
Biletinizi erken alırsanız ucuz bilet bulma şansınız yüksektir. Ancak uçuşa olan talebe göre, gün içerisinde bile fiyat değişikliği olabilmektedir. Yaz döneminde bölgeye yoğun talep olduğundan, geç yapılan rezervasyonlarda, ucuz bilet ve yer bulma şansı azalmaktadır.
Otobüs ile gelenleri Trabzon Otobüs Terminali'nden saat 09.00 da alıyoruz.
Bilet iptal ve iadelerinde havayolu kuruluşunun koşulları geçerlidir.
ARA ULAŞIMLAR
Turlarımızda yayla yolları için en uygun olan Ford Transit minibüslerini kullanıyoruz. Şoförlerimiz bölgeye hakim , yayla yollarını çok iyi bilen, deneyimli insanlardır.
YEMEK
Karadeniz'e gelen her insan yemek konusunda büyük bir beklenti içine girmektedir. Biz de mümkün olduğunca sizlere yöresel yemeklerden tattırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle akşam yemeklerinde bu isteğinizi karşılamaya çalışıyoruz.
Kahvaltılarda yöresel tereyağı ve peynir, zeytin, bal veya reçel, domates, salatalık her zaman bulabileceğiniz yiyecekler. Zaman zaman buna muhlama da ekleniyor. Hemşin, Çamlıhemşin bölgesinde muhlama yemeden dönülmez. Seveni çok, ama kimine de hitap etmediğini gördük.
Karadeniz'de yemeklerde genellikle tereyağı kullanıldığını da unutmayınız.
DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER
Turlarımızda risk en aza indirilmiştir. Ama hiç risk olmadığını da söyleyemeyiz.
Her hangi bir hastalığınız varsa rehberimizi önceden uyarınız. Sürekli kullandığınız ilaçları tur süresince yetecek kadar yanınızda bulundurunuz.
Yürüyüş içeren turlarda rehberimizin uyarılarını dikkate alınız ve kendi başınıza hareket etmeyiniz.
PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİ
Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimizin ikinci, hatta üçüncü planları mutlaka vardır.
HAVA KOŞULLARI
Yağmur ve sis olma olasılığı her zaman var. Zaman zaman soğuk olabileceği göz önüne alınarak malzeme getirilmelidir.
ALIŞVERİŞ
Turumuz Tam Pansiyon konaklamalıdır. Bu yüzden tur boyunca fazla paraya ihtiyacınız olmayacak. Pazar-Rize-Trabzon'daki bankalardan para çekebilirsiniz. Ancak buralardan sadece gidiş ve dönüş günlerinde geçtiğimizi de unutmayınız. Yöresel ürünlerden almak istiyorsanız rehberlerimiz sizlere yer veya yerler önerecektir. Ama hiç bir personelimiz bu tür yerlerden herhangi bir menfaat temin etmeyi asla düşünmez.
 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
İki kişilik odada kişi başı Tek kişilik oda Odada 3. Kişi Çocuk
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
4 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
Yapılan Yorumlar
ASİYE A.
Mesaj Sayısı :1
Kayıt Tarihi :19.12.2011
KARADENİZ
19.12.2011 17:32:37
KARADENİZ TURLARINIZDA EŞSİZ GÜZELLİKLERLE BERABER PROFESYONEL EKİBİNİZLE KATILIMCILARA DOYUMSUZ DAKİKALAR YAŞATIYORSUNUZ.TEMPO AİLENİZİ SEVGİ VE SAYGILARIMLA SELAMLIYORUM.