Haritacılık Müzesi Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Haritacılık Müzesi Turu
Paylaş :
Ücretsiz Müze Gezisi
Tur Ücreti
0,00 TL -
 
 
TUR PROGRAMI

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİMİZDE 5. YIL
TEMPO TUR’un sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara merkezde; fazla bilinmeyen müzeleri tanıtmak, korumak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla ilk kez başlattığı “Müzede buluşalım” kampanyası kapsamındaki “ücretsiz müze gezileri” 5. yaşını kutluyor.
“Yaşam boyu öğrenme” ilkesiyle hareket eden, keşfetme ve gezi kültürünü kaliteli yaşamın bir parçası olarak benimseyen Tempo Tur, zengin tarih ve kültür birikimi mirasına sahip Ankara’nın müzelerini günışığına çıkarıyor.
Ankara merkezde yaklaşık 49 adet müze bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar gezi düzenlediğimiz müzeler şöyle;
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MKE Kurumu Sanayi ve Ticaret Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, PTT Pul Müzesi.
Sonbahar-kış sezonunda (Kasım-Aralık-Ocak-Şubat, Mart) her yıl ücretsiz olarak düzenlenen “müzeleri yaşatalım, müzede buluşalım” projesinde, gezilecek müzelere ilişkin detaylı bilgiler web sayfamızdan duyurulmaktadır.

ÜCRETSİZ MÜZE TURLARIMIZIN (2015-2016 GÜZ VE KIŞ DÖNEMİ) TARİHLERİ DAHA SONRA YAYINLANACAKTIR.

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİNE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?
Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi müze gezisine kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için
Tempo Turizm e-posta gruplarından:
Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram

birine üye olmanız gerekmektedir.
Bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.

Haritacılık Müzesi Turu

Gezi Tarihi: 22 Ocak Cuma
Buluşma Yeri: Dikimevi Metro İstasyonu Tıp Fakültesi Caddesi Çıkışı Saat 14:00
Buluşma noktasından Müze'ye 5 dk. yürünecektir.
Haritacılık Müzesi Yaklaşık Gezi Süresi: 1 Saat
Not: Cep telefonu, fotoğraf makinası ve kamera müzeye alınmamaktadır. Eşyalarınızı girişte "müracaat " kısmına bırakabilirsiniz.
Gezi sonrası günün anısına hediyelik haritalar satın alabilirsiniz.
Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır.

Haritacılık Müzesi
Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığı'nın Merkez Kışlasında bulunan HARİTACILIK MÜZESİ bir askeri bir müzedir.
Müze Haritacılık Müzesi Tarihi 2 Mayıs 1971 tarihinde Harita Yüksek Teknik Okulu Komutanlığı bünyesinde kurulmuştur.
2003 yılında Harita Genel Komutanı direktifi ile yeni baştan düzenlenen müzede; Korgeneral Mehmet Şevki Ölçer'in anısına bir köşe oluşturulmuş resim galerisi tarihi haritalar ve aletler bölümleri birbirinden ayrılmıştır. Bu çalışmaların tamamlanmasını sonra müzenin açılışı Milli Savunma Bakanı M. Vecdi GÖNÜL tarafından 20.08.2003 tarihinde yapılmıştır.
Resim galerisi bölümünde, ünlü asker ve sivil ressamlara ait toplam 97 adet yağlı boya tablo bulunmaktadır. Bu tabloların 21 adedi, Atatürk'ün talimatıyla yurdun çeşitli yörelerinde ressamlara yaptırılan tablolardan oluşmaktadır.
 

Not: Abidinpaşa Köşkü içinde sergilenen ürünler Yenimahalle'de açılan yeni Ankara Kulübü binasına taşındığından ve sadece çarşamba günleri açık olduğundan gezi programından çıkarılmıştır.

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
Yapılan Yorumlar