İstanbul Tarihi Yarımada Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
İstanbul Tarihi Yarımada Turu
Paylaş :
Tur Tarihleri
Duraklar
1-23.30 Necatibey Cad. Demirtepe Köprüsü altı2-23.45 Tempo Tur önü3-23.55 Milli Kütüphane - Bahçelievler4-23.58 Söğütözü-Armada ve Varan önü5-00.00 Eskişehir Yolu Bilkent Köprüsü altı6-00.03 Eskişehir Yolu Ümitköy Köpüsü altı7-00.05 Eskişehir Yolu  Koru Sitesi Migros karşısı8-00.10 Yaşamkent BP Benzinlik önü9-00.20 Eryaman - Optimum önüLütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız.Dönüşte aracımız Necatibey Caddesi'ne girmeyecek, buradan binenleri Bakanlıklar Vekaletler Caddesi - Atatürk Bulvarı köşesinde bırakılacaktır.Eryaman-Optimum durağından binenler dönüşte Aile Yaşam Merkezi'nin önünde indirilecektir.
Durak Krokileri
Konaklanacak Oteller
Grand Haliç Otel (4*)
YARIM PANSİYON KONAKLAMA
 
İki Kişilik Odada Kişi Başı
0,00 TL -
Tek Kişilik Oda
0,00 TL -
Odada 3. Kişi
0,00 TL -
Çocuk (7-12)
0,00 TL -
Bebek (0-6)
0,00 TL -
* Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
 
Erken Rezervasyon ve İndirim Avantajları
GEZİ TARİHİNDEN 14 GÜN ÖNCE GEZİ ÜCRETİNİ YATIRANLARA KİŞİ BAŞINA 25 TL İNDİRİM VEYA PEŞİN FİYATINA 4 TAKSİT
10 KİŞİ VE ÜSTÜ GRUP İNDİRİMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ
TUR PROGRAMI
Beyazıt Meydanı, İstanbul Üniversitesi Kapısı, Kapalı Çarşı, Sultanahmet Cami ve Meydanı, Topkapı Sarayı, Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami, Kariye Müzesi, Şehzadebaşı Cami, Süleymaniye Cami

1.GÜN: ANKARA, İSTANBUL
Akşam saat 23.45 Tempo Tur önünde buluşma ve hareket.
2.GÜN:BEYAZIT MEYDANI, İ.Ü. KAPISI, KAPALI ÇARŞI, NURUOSMANİYE CAMİ, ÇEMBERLİTAŞ, SULTANAHMET CAMİ VE MEYDANI, AYASOFYA, TOPKAPI SARAYI
Sabah saatlerinde İstanbul'a varış. Kahvaltıdan sonra  Bizans'ın Forum Theodosius olarak isimlendirdiği Beyazıt Meydanı'nda aracımızdan iniyoruz. Yürüyerek yapacağımız programımızda Beyazıt Meydanı ve İstanbul Üniversitesi'nin meşhur kapısının görülmesinin ardından, ilk temelleri 1461 yılında atılan ve günümüzde 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı olan Kapalı Çarşı'ya giriyoruz, Kuyumcularıyla ünlü Kapalı Çarşı'nın içerisinde yaptığımız yürüyüşün ardından 18. yüzyılda yapılan ve İstanbul'un ilk Barok özellikleri gösteren yapısı olan Nuruosmaniye Camisi'ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında İstanbul'un ilk meydanlarından biri olan ve günümüzde Çemberlitaş dediğimiz Forum Kontantin meydanını görüyoruz ve Şimdi Divan yolu dediğimiz Bizans'ın Mesa dediği ve Bizans ve Osmanlı tarihi boyunca bir anlamda protokol yolu olarak kullanılmış olan caddeye ulaşıp Sultanahmet Meydanı'na doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz. Vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından 532-537 yılları arasında yapılan Ortaçağ'ın en görkemli yapılarından Ayasofya'yı, Mimarbaşı Sedefkar Mehmed Ağa'nın ancak bir sedef ustasının gösterebileceği incelikle yaptığı Sultanahmet Camisi'ni, 1123 yıllık Bizans tarihinin önemli bir bölümünde kullanılmış olan Bizans İmparator Sarayı'ndan günümüze gelen Mozaiklerin sergilendiği müzeyi ve nihayet Osmanlı İmparatorluğu'nun beylikten imparatorluğa geçişinin ve ayrıntılarında zerafet ve estetiği keşfedeceğiniz Topkapı Sarayı'nın gezilmesinin ardından otelimize yerleşme. Akşam yemeği sonrası dileyen misafirlerimizle İstiklal caddesi gezisi yapılacaktır.
3.GÜN:İSTANBUL SURLARI, SURİÇİ, MİHRİMAH SULTAN CAMİ, ŞEHZADEBAŞI CAMİ, SÜLEYMANİYE CAMİ
Kahvaltıdan sonra Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu boyunca kullanılmış olan İstanbul Surları'nı aracımızdan gördükten sonra, Edirnekapı'dan "Suriçine" giriyoruz. İlk durağımız 16. yüzyılda Osmanlı mimarisinin (hatta Türk-İslam mimarisinin) en önemli ismi sayabileceğimiz Mimar Sinan'ın mimarlığında ve Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın baniliğinde yapılan, Mimar Sinan'ın iç mekanı en aydınlık olan yapılarından, Mihrimah Sultan Cami ve külliyesini geziyoruz. Ardından son halini 14. yüzyılda son dönem Bizans'ının en ilginç ismi olan politikacı, aydın, şair ve hatta astronom Bizans entelektüeli Theodore Methokhites'in baniliğinde almış Kariye Müzesi'ni gezeceğiz. Kariye, eski Yunanca kent dışı (kırsal alan) anlamındaki Khora sözcüğünün Türkçeleşmesidir.Beşinci yüzyılda yapılan şehir surlarından önce sur dışında bir şapelin varlığı bilinmekte olup, bu şapelin yerine ilk Khora Kilisesi, Justinianos tarafından (527-565) yaptırılmıştır.
Komnenoslar Dönemi'nde Blakhernai Sarayı'nın yakınında olduğu için kilise, önemli dini merasimlerde saray şapeli olarak kullanılmıştır.
On birinci yüzyılın sonlarında İmparator I. Aleksios'un (1081-1118) kayınvalidesi Maria Daukaina, tarafından yeniden inşa edilen kilise, Latin istilası (1204-1261) sırasında tahrip edilmiş, II. Andronikos (1282- 1328) döneminde ise Sarayın Hazine Nazırı Theodoros Metokhites (1313) tarafından onarılmıştır. Bu dönemde kilisenin kuzeyine bir ek, batısına eksonarteks ve güneyine şapel (Parekklesion) eklenmiş, yapı mozaik ve fresklerle bezenmiştir.
Kariye'deki mozaik ve freskler Doğu Roma resim sanatının son dönemine (14. yüzyıl) ait en güzel örneklerdir. Bu mozaik ve fresklerdeki derinlik, figürlerin hareket ve plastik değerlerinin verilişi oldukça başarılıdır.
Kariye, 1453 yılında İstanbul'un fethinden sonra da kilise olarak kullanılmış, 1511 yılında Vezir Hadım Ali Paşa tarafından camiye çevrilmiştir.1945 yılında müzeye dönüştürülen yapıdaki mozaik ve freskoların üzeri 1948-1958 yıllarında Amerikan Bizans Enstitüsü'nün yaptığı çalışmalarla açılarak ortaya çıkarılmıştır
Üslupsal yapı açısından İtalya'da Rönesans'ın getirdiği yenilikleri,  1520 yılı sonrası görülebilen Maniyerizm akımının izlerini Rönesans'tan yaklaşık 200 yıl önce yapılmış olan bu eserin mozaiklerinde göreceğiz. KariyeMüzesi'nin ardından Mimarbaşı Koca Sinan'ın "Çıraklık" eseri olarak nitelendirdiği Şehzadebaşı Camisi'ni, kalfalık eseri olarak nitelendirdiği ve kendi ebedi istirahatgahı olarak da bir köşesini seçtiği Süleymaniye Camisi'ni gördükten sonra Ankara'ya doğru yola çıkıyoruz. Akşam saat 23.00 sularında Ankara'ya varış.


HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. 
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 
 

Ulaşım
OTOBÜS İLE ULAŞIM
Ücrete Dahil Olanlar
Otobüsle özel ulaşım, otelde konaklama(1), kahvaltı(2), akşam yemeği(1), SEYAHAT GÜVENCE SİGORTA POLİÇESİ, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, KDV
Ücrete Dahil Olmayanlar
Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (60 TL)  alabilir ya da bu tur için 125 TL ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. 
Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar. 
Gerekli Malzemeler
Rahat bir yürüyüş giysisi, yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, koruyucu krem, kazak, anorak (sonbahar-kış dönemi için), yedek ayakkabı, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, küçük sırt çantası , su kabı, antibakteriyel jel, gözlük, fotoğraf makinesi, yedek hafıza kartı, şarj cihazı.
Diğer Bilgiler
ÖĞLE YEMEKLERİ:
Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur.
Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
İki kişilik odada kişi başı Tek kişilik oda Odada 3. Kişi Çocuk
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
4 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
4 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
Yapılan Yorumlar