Keçiören Bağ Evleri ile Estergon Kalesi Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Keçiören Bağ Evleri ile Estergon Kalesi Turu
Paylaş :
Ücretsiz müze gezisi
Tur Ücreti
0,00 TL -
 
 
TUR PROGRAMI

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİMİZDE 5. YIL
TEMPO TUR’un sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara merkezde; fazla bilinmeyen müzeleri tanıtmak, korumak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla ilk kez başlattığı “Müzede buluşalım” kampanyası kapsamındaki “ücretsiz müze gezileri” 5. yaşını kutluyor.
“Yaşam boyu öğrenme” ilkesiyle hareket eden, keşfetme ve gezi kültürünü kaliteli yaşamın bir parçası olarak benimseyen Tempo Tur, zengin tarih ve kültür birikimi mirasına sahip Ankara’nın müzelerini günışığına çıkarıyor.
Ankara merkezde yaklaşık 49 adet müze bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar gezi düzenlediğimiz müzeler şöyle;
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MKE Kurumu Sanayi ve Ticaret Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, PTT Pul Müzesi.
Sonbahar-kış sezonunda (Kasım-Aralık-Ocak-Şubat, Mart) her yıl ücretsiz olarak düzenlenen “müzeleri yaşatalım, müzede buluşalım” projesinde, gezilecek müzelere ilişkin detaylı bilgiler web sayfamızdan duyurulmaktadır.

ÜCRETSİZ MÜZE TURLARIMIZIN (2015-2016 GÜZ VE KIŞ DÖNEMİ) TARİHLERİ DAHA SONRA YAYINLANACAKTIR.

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİNE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?
Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi müze gezisine kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için
Tempo Turizm e-posta gruplarından:
Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram

birine üye olmanız gerekmektedir.
Bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.

Gezi Tarihi: Daha sonra açıklanacaktır.
Buluşma Saati: 13:30
Buluşma Yeri: Tempo Tur Önü
Gezi Süresi: Yaklaşık 3,5 Saat
Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır.

VEKAM (Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi)
Bir zamanlar Ankara'da bağ evlerine ev sahipliği yapan semtlerden Keçiören'in Gazino mevkiinde yer alan VEKAM, birbirine yakın konumda, farklı amaçlar için kullanılan iki ayrı bağ evi, müştemilatlar ve bahçelerden oluşmaktadır.
Günümüzde Araştırma Merkezi olarak değerlendirilen alt konumdaki bağ evi, 1923'de Mareşal fevzi Çakmak'dan satın alınarak Koç Aİlesinin mülkü olmuş dolayısıyla ailenin sosyal yaşamına damgasını vuran bir çok olay bağ evinde yaşanmıştır. Ailenin İstanbul'a taşınmasıyla yeterince ilgilenilmeyen yapı 1992 - 1993 yıllarında onarım görerek Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi haline dönüştürülmüştür.
Birinci derecede korunması gereken kültür varlığı olarak belirlenen bağ evi, yakın tarihte Koç Üniversitesi bünyesine dahil edilerek kadrosu ve bütcesi güçlendirilmiş, etkinlikleri artırılmıştır. Bu bağlamda VEKAM, gerek Ankara'nın gerek Koç Ailesi'nin tanıtımında önemli rol oynayacak şekilde kütüphane, koleksiyon, sergi salonları ve çeşitli ofis ve mekanlar ile geniş ve ağaçlı bir bahçeye sahiptir.
İkinci Bağ evi ise 250 m. uzaklıkta ve daha yüksek konumdadır. Önceleri Gedikoğlu Ailesi'nin mülkü iken Vehbi Koç tarafından satın alınmış  daha sonra miras yoluyla kızlarından Semahat Arsel'in malı olmuştur. Semahat Arsel bir dizi onarımla bağ evini yıkılmaktan kurtarmış ve kendi koleksiyonlarının yer aldığı müzeye dönüştmüştür.
Sonuçta her iki bağ evi birlikte bilim, kültür ve sanat dünyasının hizmet etmekte, çeşitli sosyal etkinliklere (akademik faaliyetler, iş toplantıları, nişan, düğün, kına) ev sahipliği yapacak şekilde donanıma sahiptir.
Estergon Kalesi ve Etnoğrafya Müzesi
Keçiören Belediyesi bünyesinde hizmet veren Estergon Türk Kültür Merkezi, 29 Mayıs 2005 tarihinde hizmete açılmıştır. Estergon Türk Kültür Merkezi, içerisinde bulunan müze ile Türk tarihinin ve kültürünün günümüzde yaşatılmasına imkân tanımaktadır. Türk tarihinde önemli bir yeri olan ve Tuna nehri kıyısında bulunan tarihî Estergon Kalesi’nden ismini alan merkezimiz, Türk Dünyası Etnografya Müzesi ve Asya Bahçeleriyle Türk tarihinin ve kültürünün yaşatıldığı bir mekân olarak inşaa edilmiştir. Kültür merkezindeki dükkân katı, Ören Köşk katı (restoran) seyir terası ve kümbetle bütünleşen, muhteşem bir eser olarak Ankaralılara hizmet vermektedir

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
Yapılan Yorumlar