Ramazan Bayramı Karadeniz, Yaylalar ve Batum Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Ramazan Bayramı Karadeniz, Yaylalar ve Batum Turu
Paylaş :
Tur Tarihleri
Duraklar
1-23.15 Necatibey Cad. Demirtepe Köprüsü altı
2-23.30 Tempo Tur önü
3-23.40 Milli Kütüphane - Bahçelievler
4-23.43 AŞTİ karşısı
5-23.46 Akköprü Ankamall karşısı
6-23.50 Fatih (Keçiören) Köprüsü
7-23.53 Samsun Yolu Aydınlıkevler Kavşağı T.Telekom önü
8-00.00 Mamak Köprüsü üstü
Lütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız.
Dönüşte aracımız Necatibey Caddesi'ne girmeyecek, bu duraktan binenler , Vekaletler Caddesi ile Atatürk Bulvarı’nın kesiştiği noktada bırakılacaktır.
AŞTİ karşısındaki duraktan binenler dönüşte, AŞTİ'de durmanın yasak olması nedeniyle EMEK METRO durağında indirilecektir
Durak Krokileri
Konaklanacak Oteller
5 GECE YARIM PANSİYON KONAKLAMA + 1 ÖĞLE YEMEĞİ
 
İki Kişilik Odada Kişi Başı
0,00 TL -
Tek Kişilik Oda
0,00 TL -
Odada 3. Kişi
0,00 TL -
Çocuk (7-12)
0,00 TL -
Bebek (0-6)
0,00 TL -
* Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir.
 
Erken Rezervasyon ve İndirim Avantajları10 KİŞİ VE ÜSTÜ GRUP İNDİRİMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ
TUR PROGRAMI
Yason Burnu, Yason Kilisesi, Uzungöl, Karestel Yaylası, Çağlayan Köyü, Çamlıhemşin, Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Çinçiva Köprüsü, Zilkale, Sarp Sınır Kapısı, Batum, Çay Fabrikası, Trabzon, Atatürk Köşkü, Küçük Ayasofya Cami, Altındere Vadisi Milli Parkı, Sümela Manastırı, Zigana Geçidi, Gümüşhane, Karaca Mağarası, Harşit Vadisi, Giresun, Giresun Adası, Görele Kemençe ve Kültür Parkı, Ordu Boztepe Teleferik Turu, Samsun, Bandırma Vapuru, Sinop, Sinop Cezaevi

1.GÜN: BULUŞMA VE HAREKET
Akşam saat 23.30 da Tempo Tur önünde buluşma ve hareket. Kırıkkale'den sonra Sungurlu yakınlarındaki tesiste vereceğimiz mola sonrası Çorum-Samsun güzergahını izleyerek Karadeniz Sahil yolunda yolculuğumuza güzel görüntüler eşliğinde devam ediyoruz.
2.GÜN: ORDU BOZTEPE, GİRESUN ADASI, GÖRELE, TRABZON
Sabah saatlerinde Ordu Boztepe’ye varıyor Boztepe’de alacağımız kahvaltı sonrası teleferik ile Ordu’ya iniyoruz. Yolculuğumuza Giresun'da kısa bir mola vererek devam ediyoruz. Herkül’ün Altın Postu aramak için geldiği ve tarihin en acımasız savaşçı kavimlerinden biri olan Amazon’ların, erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı ve birçok efsaneye sahip olan Giresun Adası’na tekne turu yapıyoruz. (Hava koşullarının uygun olması durumunda tekne turu yapılacaktır. Tekne turu yapılamazsa alternatif program Giresun Kalesi, Zeytinlik Mahallesi gezilecektir.) Ada gezimizden sonra Görele'de Kemençe Kültür Parkı’nı ziyaret edeceğiz. Bölgenin yerel enstürmanı hakkında bilgi alıp sesini de dinledikten sonra Trabzon'a hareket. Trabzon’da Atatürk Köşkü ve bir kısmı cami olarak kullanılan Trabzon Ayasofyası'nı gezdikten sonra otelimize yerleşme ve dinlenme. Akşam yemeği ve konaklama Trabzon’daki otelimizde. Yemek sonrası isteyenler Uzun Sokak'ta yürüyüş yapıp Atatürk Meydanın'daki kafelerde vakitlerini geçirebilirler.
3.GÜN: UZUNGÖL, LUSTRA YAYLASI, KARESTEL YAYLASI, ÇAĞLAYAN VADİSİ, HOPA
Kahvaltı sonrası Of ilçesinden Uzungöl'e doğru hareket ediyor Kiremitli Köprü (Hapsiyaş)'yü gördükten sonra Uzungöl’e çıkıyoruz. Uzungöl’de minibüslerle yayla turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Uzungöl’ü tepeden gören bir noktadan fotoğraflıyoruz, ardından muhteşem orman dokusunun bitiş noktasında Lustra Yaylas’ı var. Lustra Yaylası’nda kısa bir yürüyüş yaparak yaylanın havasını iyice hissediyoruz. Sonraki durağımız Uzungöl’ü tepeden fotoğraflayacağımız yaklaşık 2200 m yükseklikteki Karestel Yaylası.  (Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, sis, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimiz alternatif program yapacaktır.) Yaylada gezdikten sonra Uzungöl’e dönerek İnan Kardeşler’de öğle yemeği molası veriyoruz. Burada Alabalık yemenizi tavsiye ederiz. Yemekten sonra Uzungöl ile vedalaşıp Hopa’ya doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde çay fabrikası ve Rize bezi için molalar verdikten sonra Fındıklı’da Çağlayan Köyü’ne gidiyoruz. Laz konakları ile meşhur olan köyde Kemer Köprü’ye kadar otobüsümüzle gittikten sonra Fındık ve Çay bahçeleri arasında yürüyerek konakları ve bahçeleri fotoğraflıyoruz. Gezimiz sonrası Hopa’daki otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Hopa'daki otelimizde.
4.GÜN: SARP SINIR KAPISI , GÜRCİSTAN(BATUM)
Erken kahvaltı sonrası  Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra bir tarafta deniz manzarasını diğer tarafta Andrew Heykeli'ni izleyerek ilerliyoruz. Yolumuz üzerinde Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Daha sonra ilk durağımız şehir merkezinden 9 km uzaklıkta bulunan, Dünya'nın el ile hazırlanmış ikinci büyük bahçesi olan tropik bitkileri ile ünlü Batum Botanik Bahçesi. Burada yarım saatlik bir yürüyüş yapıp birbirinden farklı bitki örtüsünün yer aldığı bahçeyi geziyoruz. Ardından tekrar şehir merkezine dönerek öğle yemeği molası vereceğiz. Menüde Gürcü yemeklerinden tatma olanağımız var. Yemekten sonra yürüyerek  tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, tarihi Orta Cami, tiyatro binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapıp otelden eşyalarımızı aldıktan sonra Ayder Yaylası’na hareket.
Sınır geçişleri yaya olarak yapılmaktadır.Yoğunluğa göre geçiş süresi 1-2 saat sürmektedir. Bu gün öğle yemeği gezi ücretine dahildir. Akşam yemeği ve konaklama Ayder’deki otelimizde.
NOT: LÜTFEN "GÜRCİSTAN'A GEÇİŞ" NOTUNU MUTLAKA OKUYUNUZ.
5.GÜN: AYDER, FIRTINA VADİSİ, SUMELA MANASTIRI, GÜMÜŞHANE
Kahvaltı sonrası otobüsümüz ile Kalegon denilen mevkiden başlayarak Ayder Yaylası'nı yürüyerek gezeceğiz. Görüntüler büyüleyici. Şelaleler ayrı bir güzellik katıyor bu güzelliği fotoğrafladıktan sonra Çamlıhemşin’e hareket ediyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslerimizle Fırtına Vadisi içinde bir tarafta yeşilin her tonunu, bir tarafta Fırtına Deresi’ni, bir tarafta bozulmamış yöre mimarisinin örneklerini görecek ve kemer köprüleri gezeceğiz. İlk durağımız "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva (Çinçiva) köyü. Köyü ve buradaki kemer köprüyü gezdikten sonra yolculuğumuz Zilkale’ye doğru devam edecek. Denizden 750 m, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden de 100 m yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de görülebiliyor. Kaleyi önce uzaktan görüntüleyip ardından içini gezeceğiz. Sonraki durağımız Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Şelalenin fotoğraflanmasından sonra Fırtına Vadisi’nde öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra Sümela Manastırı'na gidiyoruz. Trabzon’un Maçka İlçesi Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi’ne hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır. Manastır'ın dibindeki tesislerde iniyoruz. Bizi manastır yakınlarına kadar götürecek minibüslere binip (Sis olması durumunda minibüsle yukarı çıkılmayacaktır) yolumuza devam ediyoruz. Minibüsten indikten sonra yirmi dakika yürümek zorundayız. Yer yer çıkış var, ama fazla zor değil. Yaklaşık 44 aydır restorasyonu devam eden Sumela Manastırı, kısmen ziyarete açılmış olup, manastırı görebileceğimiz terasa çıkıyor ve rehberimizin manastır hakkındaki bilgilerini dinliyoruz. Manastır gezimizin ardından Gümüşhane'ye gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gümüşhane'deki otelimizde. 
6.GÜN: GÜMÜŞHANE, KARACA MAĞARASI, HARŞİT VADİSİ, ORDU, SAMSUN
Kahvaltı sonrası Eski Gümüşhane (Süleymaniye Mahallesi) nin görülmesinden sonra Karaca Mağarası'na hareket.  Karstik mağara adını 700 m kuzeydoğusunda bulunan Karaca (eski adi ile Masura) köyünden almaktadır. Mağara gezimizin ardından  Harşit Vadisi'ni izleyerek Tirebolu'da Karadeniz Sahil Yolu'na iniyoruz. Yolun bir bölümünde Harşit Barajı bize eşlik edecek. Espiye'de öğle yemeği molası vereceğiz. Espiye'nin pidesi meşhur. Karadeniz'e gelip pide yemeden dönülmez elbette. Yemekten sonra Giresun'u geçip Ordu'ya gidiyoruz. Taşbaşı mahallesinde eski sokak dokusu ve kilisenin görülmesinden kısa bir süre sonra Yason Burnu'na varıyoruz. Yason adı, Argonotlar'la beraber burada karaya çıkan Iason’dan kalmıştır. Burunun alt tarafında “Panaya” adında eski manastır/kilise vardır. Yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason's Church veya (antik ismi Hagios Nikolaas) diye de bilinir. Adını, mitolojide Altın Post’un peşine düşen ve Argo adlı gemiyle Karadeniz’e açılan kahramanların efsanevi lideri Iason’dan alıyor. Xenophon da, ‘’Anabasis’’te (Onbinlerin Dönüşü) burayı "Yason Burnu" olarak adlandırmaktadır. Burada bulunan kilisesin dıştan görülmesinden sonra Samsun'a hareket ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Samsun'daki otelimizde.
7.GÜN: SAMSUN, SİNOP, ANKARA
Kahvaltı sonrası hareket,  Atatürk ve silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919'da Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun orijinaline sadık kalınarak yapılan gemi müze'yi, Samsun'nun simgesi haline gelen Atatürk Heykeli'ni gördükten sonra Sinop'a hareket.  Sinop'ta öğle yemeği için serbest zaman. Dileyenler limanda balık yiyebilir veya Sinop'un meşhur mantısını tadabilirler. Yemekten sonra bir çok ünlü kişinin hapis yattığı ve şimdi müzeye dönüştürülen Eski Sinop Cezaevi'ni geziyoruz. Cezaevi gezimizin ardından dönüş yolculuğu. Akşam saat 23.30 sularında Ankara'ya varış. 

GÜRCİSTAN'A (BATUM) GEÇİŞ
NOT: Lütfen bu notu dikkatlice okuyunuz.
Türkiye ile Gürcistan devletleri arasında yapılan anlaşma gereği T.C. vatandaşları Gürcistan'a üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile  geçiş yapılması mümkün değildir.
Ailesi ile birlikte (anne ve babanın aynı anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı konuklarımızın Gürcistan'a geçişleri için yanında olmayan anne veya babanın noterden onaylı muvafakatnamesi  gerekmektedir. 
Bebekler ve çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur. Tura çıkmadan evvel lütfen nüfus idaresine başvurarak çocuklarınızın nüfus cüzdanlarını fotoğraflı hale getiriniz.
Nüfus cüzdanlarının  yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.
Üzerinde T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanlarınızı tura çıkarken yanınıza almayı unutmayınız.
Yurt dışı çıkış harcı olan 15 TL katılımcılar tarafından ödenir.
Gürcistan'daki kiliseleri gezerken erkeklerin pantolon, bayanların etek giymeleri gerekmektedir.
Vizeye tabi olan yabancı uyruklu yolcularımız Gürcistan'dan Türkiye'ye girişte vize almaları zorunludur.
Sınırdan geçiş;  yoğunluğa göre 1-2 saat sürmektedir.
Sınır geçişi yaya olarak yapılmaktadır.
Free shoplardan alışveriş yapabilmek için yurt dışında en az 3 gün kalınması gerekmektedir.
Sınır geçişlerinde her yolcu yanında bulundurduğu eşyadan kendisi sorumludur. Bu nedenle oluşabilecek olumsuzluklardan acentemiz sorumlu tutulamaz.

Ulaşım
OTOBÜS İLE ULAŞIM
Ücrete Dahil Olanlar
Otobüsle ulaşım, otellerde konaklama(5), kahvaltı(6), öğle yemeği(1), akşam yemekleri(5), milli park ve özel müze giriş ücretleri, seyahat güvence sigorta poliçesi, rehberlik hizmeti, Giresun Adası tekne turu, Ordu Boztepe teleferik turu, Sümela Manastırı ve Fırtına Vadisi minibüs ücretleri, KDV
Ücrete Dahil Olmayanlar

Yurt dışı çıkış harcı(Batum'a geçiş 15 TL), Dördüncü gün hariç öğle yemekleri, son gün akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (70 TL)  alabilir ya da bu tur için 6 TL ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır.
Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar. 

Gerekli Malzemeler
Önceden giyilmiş yürüyüş ayakkabısı veya botu, yağmurluk (panço tercih edilmelidir) kolay giyilip çıkarılabilen rahat pamuklu giysiler, zaman zaman serin olabileceği düşünülerek kazak, polar(alt-üst) giysi, güneş kremi, şapka, bandana, küçük bir sırt çantası , yedek giysi ve çamaşır, yedek çorap, yedek ayakkabı, terlik, koruyucu krem, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti, anti bakteriyel jel.
Diğer Bilgiler
-ÖĞLE YEMEKLERİ:
Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
İki kişilik odada kişi başı Tek kişilik oda Odada 3. Kişi Çocuk
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
4 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
Yapılan Yorumlar