Santa Harabeleri, Gürcü ve Hemşin Yaylaları Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Santa Harabeleri, Gürcü ve Hemşin Yaylaları Turu
Paylaş :
Tur Tarihleri
Duraklar

TRABZON OTOBÜS TERMİNALİ SAAT:08.00

TRABZON HAVALİMANI SAAT:09.30

Durak Krokileri
Konaklanacak Oteller

- Heba yaylası Karagöl Yayla Evi (Duş, WC ortak kullanım)
- Çat veya Meydan Köyü (Odalarda Dus/WC vardır)
Not: Turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır.
Pansiyonlarda sınırlı sayıda oda olması nedeniyle tek kişilik oda veremiyoruz.
(Tek kişilik oda yer durumu ve fiyatı için bizi arayınız.)
- Ayder Yaylası Ahşap Oteller (Odalarda Dus/WC vardır)

6 GECE TAM PANSIYON KONAKLAMA
 
İki Kişilik Odada Kişi Başı
0,00 TL -
Tek Kişilik Oda
0,00 TL -
Odada 3. Kişi
0,00 TL -
Çocuk (1-0)
0,00 TL -
Bebek (0-0)
0,00 TL -
* Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
 
Erken Rezervasyon ve İndirim Avantajları
Gezi tarihinden 21 gün önce kesin kayıt yaptıranlara, kişi başı 75 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit

Tur tarihinden 10 gün öncesine kadar bakiyeyi tamamlayabilirsiniz. 

Tur tarihinden 7 gün öncesine kadar kesintisiz iptal etme hakkı


SİZE ÖZEL TUR VEYA GRUP İNDİRİMİ İÇİN ARAYINIZ
TUR PROGRAMI

Borçka Karagöl, Heba Yaylası, Atanoğlu Yaylası, Çamlıhemşin, Fırtına Vadisi, Konaklar Mahallesi, Ortan Köyü, Şenyuva Köprüsü, Zilkale, Gito Yaylası, (Ambarlı Yaylası), Balıklı Göller,  Elevit, Trovit, Palovit, Samistal, Kavrun, Avusor, Huser, Ayder Yaylaları, Santa Harabeleri

Sizleri önemsiyoruz!
-Tüm araçlar, her tur öncesi dezenfekte edilecek ve tüm araçlarda el dezenfektanı bulundurulacaktır.
-Konuklarımıza günlük ateş ölçümü yapılacaktır.
-Seyahatlerde maske zorunluluğu olacaktır.
-Tüm rehberlerimiz bilgilendirilmiş ve her zaman olduğu gibi tur süresince sizlere yardımcı olacaktır.
-Gezimizde alınan sağlık ve seyahat  önlemleri, kamu otoriteleri genelgeleri ile güncellenecektir.

DİKKAT:
Kayıt sırasında satış danışmanımıza HES kodunuzu vermeyi unutmayınız.
HES kodu nasıl alınır lütfen tıklayınız

TUR TARAFIMIZDAN İPTAL EDİLDİĞİ TAKDİRDE; KATILIMCILARIN ALDIĞI EKONOMİ/PROMOSYON BİLETLERİNDE VERGİ HARİCİNDEKİ İADE EDİLMEYEN ÜCRET TARAFIMIZCA KARŞILANACAKTIR.

1.GÜN: TRABZON, BORÇKA KARAGÖL, HEBA YAYLASI
Trabzon Otobüs Terminali'nde saat 08.00'da Trabzon Havalimanı'nda saat 09.30'da buluşuyoruz. Ankara'dan kalkan uçağınız bir saat sonra, İstanbul'dan kalkan uçağınız ise 1 saat 45 dakika sonra Trabzon Havalimanı'na inmiş olur. Rötar olursa sorun yok. Biz sizi almadan bir yere gitmiyoruz. Otobüsle gelen dostlarımızı otobüs terminalinden önceden alıyoruz. Siz Trabzon Havalimanı iç hatlar terminalinden çıktığınız an rehberimiz sizi karşılayacaktır. Bu konuda rahat olun.
Bagajlarımızı aracımıza yükledikten sonra Karadeniz Sahil Yolu'na dizilmiş Trabzon ve Rize ilçelerini geçip Hopa'da öğle yemeğimizi yiyeceğiz.  Bu gün menümüzde Karadeniz'in meşhur pidesi var. Yanında salatası , ayranı da olacak elbette. Yemekten sonra son yılların cazibe merkezi haline gelen ve "Saklı Cennet" diye adlandırılan Karagöl etrafında yürüyerek bol bol fotoğraf çektikten sonra  Heba yaylasına çıkacağız. Havanın açık olması için dua etmekten başka çaremiz yok.Yayladaki, pansiyonumuza yerleştikten sonra Karçal Dağı'nı gören bir sırta yarim saatlik bir yürüyüşle çıkarak gün batımını izleyeceğiz. Aksam yemeğinde pansiyon sahibi hanımın yaptığı yöresel yemekler var. Saniye hanımın yemeklerini ve pansiyondaki sıcak ortamı hiç bir zaman unutamayacaksınız. Konaklama Heba yaylası Karagöl Yayla Evi'nde.
Duş, wc ortak
Yürüyüş süresi:1 saat
2.GÜN: YAYLA YÜRÜYÜŞÜ, OTİNGO ORMANLARI, KARÇAL DAĞLARI
Kahvaltı sonrası hava durumuna göre rehberimiz yürüyüş rotası belirleyecek.  Ancak muhteşem bir patika ve çiçek dokusu bizlere eşlik edecek. Yol üzerinde tek bir noktada su kaynağı var. Bu nedenle mutlaka yanınıza su kabı almayı unutmayınız.Bir tarafımız Gürcistan'a kadar uzanan dağlar ve onların dibinde Macahel vadileri, bir tarafımız Otingo Ormanları, tam karşımızda bütün heybetiyle bizi selamlayan Karçal Dağı'nın Üç Kardeşler Zirvesi. Tadına doyum olmaz bu yürüyüşümüz boyunca uzaktan Gorgit Yaylası'nı, Beyazsu Yaylası'nı,  Adagül Yaylası'nı da göreceğiz. Rotamızda bir kaç yerde ufak tefek çıkışlar var fakat bunlar sizi fazla yormayacaktır.  Dönüşte Atanoğlu Yaylasından geçerek pansiyonumuza ulaşacağız. Bu gün yolumuz üstünde restoran yok. Bu nedenle öğle yemeğini kumanya olarak yanımıza alacağız. Akşam yemeği ve konaklama Heba Yaylası Karagöl Yayla Evi'nde. Yürüyüş süresi: 5 saat
3.GÜN: ÇAMLIHEMŞİN, KONAKLAR MAHALLESİ, ORTAN KÖYÜ, ŞENYUVA KÖYÜ, ZİLKALE
Kahvaltı sonrası bagajlarımızı aracımıza yerleştirdikten sonra  Ardeşen'e doğru yola çıkıyoruz. Ardeşen yakınlarındaki rafting noktasına gidiyoruz. Rafting yapmak zorunlu değil. Ama katılanları beklemek zorundayız. Rafting sonrası Çamlıhemşin merkezde vereceğimiz kısa mola sonrası Konaklar Mahallesinden Ortan köyüne tarihi patikalarda yaklaşık 2 saatlik keyifli bir yürüyüş yapacağız. Yürüyüş sonrası "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva Köyü, Çinçiva Köprüsü, Zilkale'yi gezip Fırtına Vadisi içinde bulunan pansiyonumuza gidip yerleşiyoruz. Dileyenlerle bölgede kısa yürüyüşler yapıp fotoğraf çekiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama pansiyonumuzda.
Yürüyüş süresi: 2 saat
4.GÜN: GİTO YAYLASI, (AMBARLI YAYLASI), BADARA YAYLASI, BALIKLI GÖLLER
Kahvaltı sonrası Gito Yaylası'na çıkıyoruz. Gito , Çamlıhemşin'in değil, Hemşin'in yaylası. Gito da bir sırt yaylası. Bir taraftan Fırtına Vadisi, bir taraftan Hemşin Vadisi. Kaçkarlar, Pokut, Kale Köyü görülüyor. Hemen arkasındaki Balıklı zirvesi ayrı bir güzellik katıyor yaylaya. Yaylaya çıktıktan sonra hava durumuna göre aşağıdaki iki programdan birini uygulayacağız.
1-Ambarlı Yaylası'na kadar araçla gidip Balıklı Gölleri'ne gidiş-dönüş 3 saatlik bir yürüyüş yapabiliriz. Bir buçuk saat boyunca hep çıkacağız. Dönüşümüz de hep iniş seklinde olacak.
2-Gito Yaylası'nı gezip Badara Yaylası'na gidiş-dönüş 1,5 saatlik yürüyüş yapabiliriz.
Rehberimiz hava durumuna göre orada karar verecektir.
Daha sonra otelimize geri dönüyoruz. Aksam yemeği ve konaklama pansiyonumuzda
Yürüyüş süresi toplam: 3 veya 1.5 saat
5.GÜN: ELEVİT, TROVİT, PALOVİT, SAMİSTAL, KAVRUN, AYDER
Kahvaltı sonrası bagajlarımızı aracımıza yerleştirdikten sonra otelden ayrılıyoruz. Bugün tam bir yayla safari yapacağız. Sırası ile Elevit, Trovit, Palovit Yaylalarında   fotoğraf molaları ve kısa yürüyüşler yaptıktan sonra Samistal Yaylasına ulaşacağız. 2500 m yükseklikte bulunan adına şarkılar yazılan Samistal Yaylası sal şeklindeki büyük taş kütlelerinden oluşan ve geçmişi eskiye dayanan yöresel mimari özellikleri ile dikkat çekmektedir. Daha sonra Kaçkarları fotoğraflayacağımız Kavrun Yaylası'nı ziyaret ettikten sonra Ayder'e hareket. Akşam yemeği ve konaklama Ayder'deki otelimizde.
6.GÜN: AVUSOR YAYLASI, DOBECELEZENA GÖLÜ, HUSER YAYLASI, AYDER
Kahvaltıdan sonra Avusor Yaylası'na çıkıyoruz. Yolumuz üstünde Hacizeni ve Toba yaylaları var. Yayladan Kaçkar Dağları'nın bir bölümünü oluşturan, Altıparmak ve Kemerli Kaçkar zirvelerini görmek mümkün. Avusor Yaylası'ndan sonra Kemerli Kaçkar Dağı'nın tam dibinde bulunan göle yürüyeceğiz. Göl ve dağın göle yansıyan görüntüsü muhteşem. Çıkış yorucu, ama uzun değil. Yine de biz yavaş bir tempo ile çıkacağız. Bir buçuk saat sonra göldeyiz. Dönüş kolay sizi zorlamayacaktır. Yürüyüş sonrası hava açık ise 2400 m yükseklikte bulunan Huser Yaylası'na çıkıp manzaranın keyfini çıkaracağız.  Hava şartları uygun değilse Ayder’de günü tamamlayacağız. akşam yemeği ve konaklama Ayder'deki otelimizde.
7.GÜN: SANTA HARABELERİ TRABZON
Kahvaltıdan sonrası bagajlarımızı aracımıza yükledikten sonra Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Santa Harabelerine gidiyoruz. Santa yerleşiminin 18.yy’da Rumlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır "Dağların Zirvesine Saklanmış Cennet'' diye nitelendirilen Santa; dini, ticari ve kültürel önem taşıyan  yedi mahalleden oluşmaktadır. Bunlar;  Piştovlu, İhsanlı, Binatla, Çingallı, Goballı, Terzili, Zurnacılı isimlerini taşımaktadırlar. Bu mahalleler üç ayrı yamaç üzerine kurulmuştur. Doğu Karadeniz’deki Pontus yerleşmelerden birisi olan Santa; etrafı yüksek dağlarla çevrilmiş, dışa kapalı, hırçın fiziki özelliklere sahip olduğundan, Santalılar kültürel kimliklerini yitirmeden uzun süre varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bölgede halen irili-ufaklı bir çok kilise bulunmaktadır. Bunlar genellikle 1860-1870 yılları arasında inşa edilmişlerdir. Kiliseler üç apsisli ve üç neflidir. Bu nedenle plan bakımından birbirlerine benzemektedirler. Biz sadece üç mahalleyi gezeceğiz. Diğer mahalleleri ancak uzaktan görebileceğiz. Her Mahallede en az bir kilise mevcuttur. İki Vadi üzerine kurulan Santa yerleşiminin, Rum Pontus İmparatorluğu döneminde Rum çetelerinin sığınak yeri olarak yapıldığı bilinmektedir. Buradaki köylerde yürüyüşler yaptıktan sonra sahil yoluna dönerek havalimanında sizlerden ayrılacağız. Trabzon'a varış saatimiz 19:00 

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. 
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 

Ulaşım

Tur Minibüs ile yapılacaktır

Ücrete Dahil Olanlar

Trabzon'dan başlayarak tekrar Trabzon'a dönünceye kadar tüm ulaşımlar, otellerde konaklama (6), kahvaltılar (6), öğle yemekleri-kumanya(6), akşam yemekleri (6),SEYAHAT GÜVENCE SİGORTA POLİÇESİ, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, KDV

Ücrete Dahil Olmayanlar

Ankara-Trabzon/ Ankara ulaşımı, ilk gün kahvaltı, son gün öğle yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler, Rafting ücreti.

Gerekli Malzemeler

Daha önce mutlaka giyilmiş bileklikli, sert tabanlı rahat bir yürüyüş botu. Spor ayakkabısı önermiyoruz. Onun yerine kışlık botlarınız daha çok işinize yarar. Yağmurluk , aslında olanağınız varsa panço tercih etmenizi öneriyoruz. Kolay giyilip çıkarılabilen rahat pamuklu giysiler, zaman zaman serin olabileceği düşünülerek kazak, polar(alt-üst) giysi, küçük bir sırt çantası, terlik, alın lambası veya el feneri, bere, şapka, yedek giysi ve çamaşır, yedek çorap, koruyucu krem, mayo, havlu, fotoğraf makinesi, pil, yedek hafıza kartı ve şarj aleti, anti bakteriyel jel.

Diğer Bilgiler

ULAŞIM ve BULUŞMA:
Trabzon Havalimanı veya otobüs terminaline indiğinizde rehber arkadaşımız sizleri mutlaka bulacaktır. Gezi tarihinden önce sizleri karşılayacak arkadaşımızın telefon numarası verilecektir. Şayet tur başlangıcından bir gün önce gitmeyi düşünüyorsanız kayıt esnasında arkadaşlarımız kalabileceğiniz otel için rezervasyon yapmaktadırlar.
ANKARA-TRABZON-ANKARA
AnadoluJet'in saat 08.30 Ankara-Trabzon ve saat 21.25 teki Trabzon-Ankara uçuşları en uygun seçenekler. Uçuş süreniz yaklaşık bir saattir. Kesin kayıt esnasında arkadaşlarımız sizlere ulaşım konusunda yardımcı olacaklardır. İsterseniz biletlerinizi biz alıyoruz. Ankara'dan Trabzon'a saat 20.00 de kalkan otobüslerde ayrı bir seçenek. Ancak otobüs ile gitmeyi düşünüyorsanız cumartesi günü hareket etmeniz gerektiğini unutmayınız. Çünkü turlarımız pazar günü başlamaktadır. Ayrıca iner inmez dönüş biletinizi de almanız gerekir. Dönüş gününüz cumartesidir. Dönüş için saat 18.00 den sonra hareket edecek otobüsleri tercih etmeniz gerekir. Ankara-Trabzon arası otobüsle yaklaşık 11 saat sürmektedir. Yaz döneminde uçak kalkış saatlerinde değişiklikler olabilir. Herhangi bir rötar durumunda arkadaşlarımız sizi bekleyecektir.
ISTANBUL-TRABZON-ISTANBUL
AnadoluJet'in İstanbul Havalimanı-Trabzon, saat 07.00Onurair İstanbul  Havalimanı-Trabzon saat 06.40 uçuşları en mantıklı seçenekler. Ancak Pegasus ve Sun Express' in de uçuşları var. Dönüş için 20.05 deki AnadoluJet uçuşu en uygun seçenek. Ayrıca İstanbul'dan Trabzon'a otobüsle de gidebilirsiniz. Biz önermiyoruz. Ama ben otobüsle yolculuk yapmayı seviyorum diyorsanız , ona da saygımız sonsuz.
IZMIR-TRABZON-IZMIR
AnadoluJet'in sabat 07.00 kalkışlı Ankara bağlantılı uçağı gidiş için en uygun seçenek. Trabzon'dan saat 20.05 de kalkan yine Ankara bağlantılı uçağı dönüş için uygun bir seçenek. Biletinizi erken alırsanız ucuz bilet bulma şansınız yüksektir. Ancak uçuşa olan talebe göre, gün içerisinde bile fiyat değişikliği olabilmektedir. Yaz döneminde bölgeye yoğun talep olduğundan, geç yapılan rezervasyonlarda, ucuz bilet ve yer bulma şansı azalmaktadır. Otobüs ile gelenleri Trabzon Otobüs Terminali'nden saat 09.00 da alıyoruz.
Bilet iptal ve iadelerinde havayolu kurulusunun koşulları geçerlidir.
ARA ULASIMLAR
Turlarımızda yayla yolları için en uygun olan Ford Transit minibüslerini kullanıyoruz. Şoförlerimiz bölgeye hakim , yayla yollarını çok iyi bilen, deneyimli insanlardır.
YEMEK
Karadeniz'e gelen her insan yemek konusunda büyük bir beklenti içine girmektedir. Biz de mümkün olduğunca sizlere yöresel yemeklerden tattırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle aksam yemeklerinde bu isteğinizi karşılamaya çalışıyoruz. Kahvaltılarda yöresel tereyağı ve peynir, zeytin, bal veya reçel, domates, salatalık her zaman bulabileceğiniz yiyecekler. Zaman zaman buna muhlama da ekleniyor. Hemşin, Çamlihemşin bölgesinde muhlama yemeden dönülmez. Seveni çok, ama kimine de hitap etmediğini gördük. Karadeniz'de yemeklerde genellikle tereyağı kullanıldığını da unutmayınız. Öğle yemeklerinde kumanya vermek zorunda kalıyoruz. Yürüdüğümüz yerlerde herhangi bir tesis olmadığından ton balığı, domates, salatalık, peynir, ekmek, meyve suyu, ekmek arası et veya tavuk verebilmekteyiz. Ancak denk gelen günlerde zaman zaman mangal keyfi yaptığımız da oluyor.
DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER
Turlarımızda risk en aza indirilmiştir. Ama hiç risk olmadığını da söyleyemeyiz. Her hangi bir hastalığınız varsa rehberimizi önceden uyarınız. Sürekli kullandığınız ilaçları tur süresince yetecek kadar yanınızda bulundurunuz. Yürüyüş içeren turlarda rehberimizin uyarılarını dikkate alınız ve kendi başınıza hareket etmeyiniz.
PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİ
Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimizin ikinci, hatta üçüncü planları mutlaka vardır.
HAVA KOŞULLARI:
Yağmur ve sis olma olasılığı her zaman var. Zaman zaman soğuk olabileceği göz önüne alınarak malzeme getirilmelidir.
ALIŞVERİŞ:
Turumuz Tam Pansiyon konaklamalıdır. Bu yüzden tur boyunca fazla paraya ihtiyacınız olmayacak. Ardeşen-Pazar-Rize-Trabzon'daki bankalardan para çekebilirsiniz. Ancak buralardan sadece gidiş ve dönüş günlerinde geçtiğimizi de unutmayınız. Yöresel ürünlerden almak istiyorsanız rehberlerimiz sizlere yer veya yerler önerecektir. Ama hiç bir personelimiz bu tür yerlerden herhangi bir menfaat temin etmeyi asla düşünmez.
KATILIMCILAR
Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yas grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir

 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
İki kişilik odada kişi başı Tek kişilik oda Odada 3. Kişi Çocuk
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
4 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
Yapılan Yorumlar
Cenap E.
Mesaj Sayısı :1
Kayıt Tarihi :16.9.2013
Mükemmel gezi
11.8.2015 13:33:32
2-8 Agustos tarihleri arasında gerçekletirilen Tempo nun bu turu tüm beklentilerimi fazlası ie karşıladı. Havanın genellikle yağmursuz olması bizim şansımızdı ama programın her aşaması ayrı bir heyecen ve güzelliklerle doluydu. Yürüyüşü seven her yaştaki gezginlere öneririm.

Cenap Erdemir.