Santa Harabeleri, Yedigöller, Hemşin Vadisi Turu ::: Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
Santa Harabeleri, Yedigöller, Hemşin Vadisi Turu
Paylaş :
Tur Tarihleri
Duraklar
TRABZON OTOBÜS TERMİNALİ SAAT:08.00
TRABZON HAVALİMANI SAAT:09.30
Durak Krokileri
Konaklanacak Oteller

1-Kaf Dağı Konak Otel Tüm odalarda wc, duş
2- Arhavi'deki Otelimiz (ismi sonra açıklanacak)Tüm odalarda wc, duş
3- Fırtına Vadisi Pansiyonları Tüm odalarda wc, duş
4-Ayder Yaylası Ahşap Oteller (Tüm odalarında duş/wc/TV)

6 Gece Tam Pansiyon Konaklama
 
İki Kişilik Odada Kişi Başı
2260,00 TL -
Tek Kişilik Oda
0,00 TL -
Odada 3. Kişi
2260,00 TL -
Çocuk (1-0)
0,00 TL -
Bebek (0-0)
0,00 TL -
* Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir.
 
Erken Rezervasyon ve İndirim Avantajları

GEZİ TARİHİNDEN 21 GÜN ÖNCE KESİN KAYIT YAPTIRANLARA KİŞİ BAŞI 50 TL İNDİRİM VEYA PEŞİN FİYATINA 4 TAKSİT
En az 10 kişi olmanız durumunda istediğiniz tur tarihini size özel olarak düzenleyebiliriz.
ÖZEL GRUP FİYATI İÇİN BİZİ ARAYINIZ.


10 KİŞİ VE ÜSTÜ GRUP İNDİRİMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ
TUR PROGRAMI

Santa Harabeleri, İspir Yedigöller, Mor Yayla, Mençuna Şelalesi, Çifteköprü, Çatak Yaylası, Gürcüdüzü, Çağlayan Köyü Laz Konakları, Çamlıhemşin, Zilkale, Çat Köyü, Çermeşk Yaylası, Çermeşk Gölü, Hazindak Yaylası, Pokut Yaylası, Sal Yaylası, Avusor Yaylası, Avusor Gölü, Huser Yaylası.

TUR TARAFIMIZDAN İPTAL EDİLDİĞİ TAKDİRDE; KATILIMCILARIN ALDIĞI EKONOMİ/PROMOSYON BİLETLERİNDE VERGİ HARİCİNDEKİ İADE EDİLMEYEN ÜCRET TARAFIMIZCA KARŞILANACAKTIR.

1.GÜN: TRABZON, SANTA HARABELERİ 
Trabzon Otobüs Terminali'nde saat 08.00'da, Trabzon Havalimanı'nda saat 09.30'da buluşuyoruz. Ankara'dan kalkan uçağınız bir saat sonra, İstanbul'dan kalkan uçağınız ise 1 saat 45 dakika sonra Trabzon Havalimanı'na inmiş olur. Rötar olursa sorun yok. Biz sizi almadan bir yere gitmiyoruz. Otobüsle gelen dostlarımızı otobüs terminalinden önceden alıyoruz.
Trabzon Havalimanı iç hatlar terminalinden çıktığınız zaman rehberimiz sizi karşılayacaktır. Bu konuda rahat olun.Bagajlarımızı aracımıza yükledikten sonra Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Santa Harabelerine gidiyoruz. Santa yerleşiminin 18.yy’da Rumlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır "Dağların Zirvesine Saklanmış Cennet'' diye nitelendirilen Santa ; dini, ticari ve kültürel önem taşıyan  yedi mahalleden oluşmaktadır. Bunlar;  Piştovlu, İhsanlı, Binatla, Çingallı, Goballı, Terzili, Zurnacılı isimlerini taşımaktadırlar. Bu mahalleler üç ayrı yamaç üzerine kurulmuştur. Doğu Karadeniz’deki Pontus yerleşmelerden birisi olan Santa; etrafı yüksek dağlarla çevrilmiş, dışa kapalı, hırçın fiziki özelliklere sahip olduğundan,  Santalılar  kültürel kimliklerini yitirmeden uzun süre varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bölgede halen irili-ufaklı bir çok kilise bulunmaktadır. Bunlar genellikle 1860-1870 yılları arasında inşa edilmişlerdir. Kiliseler üç apsisli ve üç neflidir. Bu nedenle  plan bakımından birbirlerine benzemektedirler. Biz sadece üç mahalleyi gezeceğiz. Diğer mahalleri ancak uzaktan görebileceğiz. Her Mahallede en az bir kilise mevcuttur. İki Vadi üzerine kurulan Santa yerleşiminin, Rum Pontus İmparatorluğu döneminde Rum çetelerinin sığınak yeri olarak yapıldığı bilinmektedir. Buradaki köylerde yürüyüşler yaptıktan sonra sahil yoluna dönerek Derepazarı'nda kalacağımız otelimize gideceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Kaf Dağı Konak Otel’de.
2.GÜN: OVİT GÖLÜ, MOR YAYLA, YEDİGÖLLER
Kahvaltı sonrası İspir’e doğru yola devam ederken Ovit Geçidin'de aracımızdan inip 25 dakika kadar yürüyerek dağların arasında saklı kalmış olan Ovit Dağbaşı Gölü'ne ulaşacağız. Fotoğraflarımızı çektikten sonra Ovit Yedigöller için asfalt yoldan bir kaç km daha gittikten sonra Mor Yayla ve Yedigöller yoluna giriyoruz. Önünüzde yemyeşil alanların bitiminde dağlar ve sessizlik içinde ip gibi uzanıp giden incecik muhteşem dağ yolu insanı mest ediyor. Önce küçük bir yaylaya ardından 30-35 dakika sonra Mor Yayla’ya ulaşıyoruz. Uzaklardan tablo gibi görünen Mor Yayla adı gibi ilginç bir yayla. Tepelerin altında bir düzlükte kurulmuş yaylanın etrafında bir sürü mor çiçekler var. Buradaki kısa molamızdan sonra yolculuğumuza devam ediyoruz. Arabadan inip uçurumdan aşağı baktığınızda sizde bizim gibi kendinizi tutamayıp bir çığlık atacaksınız. Özgürsünüz dağların tepesindesiniz ve altınızda yeşilliklerin içinde biri kurumuş 7 tane irili ufaklı göl var ve tepenizde bulutlar. Bulunduğunuz noktanın yüksekliği yaklaşık 3200 metre göller ise 3100 metredeler. Buradan aşağı doğru yürüyerek gölleri yakından göreceğiz. Öğle yemeği için yanımıza aldığımız kumanyaları da göl kıyısında yiyeceğiz. Arzu edenler yüzmek için göllere girebilirler. Göllerin kenarında yürüdükten sonra aynı güzergahtan otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Kaf Dağı Konak Otel’de.
3.GÜN: ÇAĞLAYAN KÖYÜ, GÜRCÜ DÜZÜ, ÇATAK YAYLASI, MENÇUNA ŞELALESİ
Kahvaltı sonrası Fındıklı’ya hareket. Çağlayan Vadisi, yaklaşık 50 km derin bir koridor şeklinde, yeşile doyacağınız bir orman örtüsüyle hayal edebileceğinizden daha fazlasıyla sizleri selamlayacak. Yaklaşık 4 kilometrelik yol boyunca görebileceğiniz; Çağlayan Laz konakları bölgenin tarihi mekânlarındandır. Daha sonra konaklarla birlikte tarihi taş kemer köprülerini( Çağlayan ve Aslandere) fotoğraflayıp sağımızda yer alan Çağlayan Deresi’nin vadiyi çınlatan gürültüsü eşliğinde yükseklere doğru yol alarak Gürcüdüzü’ne ulaşıyoruz. Burada biraz dinlendikten sonra vadinin karşı yakasında Salma Şelaleleri çıkıyor önümüze. Ardından Paşalar ve Meşelik mezralarını geçip Çatak Yaylası’na varıyoruz. Daha sonra 3334 metre yüksekliği ile eski Türk inanışına göre kutsal bir dağ olan Marsis Dağı’nın eteklerine kurulmuş ve Fındıklı-Gürcüdüzü-Salik- Van- Yusufeli eski göç yolu üzerinde bulunan Çamlık Yaylası'na gidiyoruz. Yayla önemli bir durak ve dinlenme mekânıdır. Yaylayı fotoğrafladıktan sonra Arhavi Çifteköprü ve Mençuna Şelalesini göreceğiz. Mençuna Şelalesi için gidiş dönüş 1 saatlik bir yürüyüş yapacağız. Akşam yemeği ve konaklama pansiyonumuzda.
4.GÜN: RAFTİNG, MAKREVİS, ŞENYUVA KÖYÜ, ZİLKALE
Kahvaltı sonrası bagajlarımızı aracımıza yerleştiriyor Ardeşen yakınlarındaki rafting noktasına gidiyoruz. Rafting yapmak zorunlu değil. Ama katılanları beklemek zorundayız. Rafting sonrası öğle yemeğimizi de dere kenarındaki restoranlarda alacağız. Yemek sonrası Makrevis (konaklar) Mahallesi'ndeki eski konakları fotoğraflayarak orman içi yürüyüş yapacağız. Yürüyüşün ardından "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva Köyü, Çinçiva Köprüsü, Zilkale'yi gezdikten sonra pansiyonumuza hareket ediyoruz. Bölgede dileyenlerle kısa yürüyüşler yapıp fotoğraf çekiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Fırtına Vadisindeki pansiyonumuzda
5.GÜN: ÇERMEŞK YAYLASI, ÇERMEŞK GÖLÜ, KALEKÖY
Kahvaltı sonrası araç ile Baçköy Ortaklar Yaylasını geçip Çermeşk Yaylası'na ulaşacağız. Buradan yaklaşık olarak 1,5 saat yürüyerek 2795 m yükseklikte bulunan Çermeşk Gölü'ne ulaşacağız. Kumanyalarımızı göl kenarında vereceğimiz mola da yiyeceğiz. Arzu eden misafirlerimiz yeşil-lacivert rengi ile büyüleyici gölde yüzebilir. Daha sonra aynı yoldan yaylaya geri dönüyoruz.  Ardından Kaleköy’e gideceğiz, tarihi Kale-i Balâ’nın (Yukarı Kale) fotoğraflanmasından sonra Çiçekli Yayla'ya çıkarak muhteşem manzaranın tadını çıkaracağız. Daha sonra pansiyonumuza dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Fırtına Vadisindeki pansiyonumuzda
6.GÜN: PALOVİT ŞELALESİ, HAZİNDAK YAYLASI, POKUT VE SAL YAYLASI
Kahvaltı sonrası pansiyonumuzdan ayrılıyoruz. İlk durağımız Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biri olan Palovit Şelalesini fotoğraflayacağız. Ardından araç ile Hazindak Yaylasına çıkacağız. 2040 m bulunan yaylayı fotoğrafladıktan sonra Pokut yaylasına yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyüşümüzün ilk bölümünü araç yolunda daha sonrası ise patikada yaklaşık olarak 2 saat sürecektir. Pokuta ulaştığınızda hava açıksa Kaçkarlar tüm görkemiyle çıkar karşınıza buradan ayrılmak istemez siniz. Yaklaşık olarak 50 tane ev bulunan yayla Çamlıhemşin’in Makrevis, Ortan ve Pogina köyleri tarafından kullanılmaktadır. Pokut gezimizin ardından 30 daki,kalık muhteşem bir patika yürüyüşü ile Sal yaylasına gideceğiz. Bu yaylada da manzara muhteşemdir. Daha sonra Ayder’e hareket. Bu akşam yemek sonrası yöresel müzik ve horon keyfi yapacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
7.GÜN: AVUSOR YAYLASI, DOBECELEZENA GÖLÜ, HUSER YAYLASI TRABZON
Kahvaltıdan sonra Avusor Yaylası'na çıkıyoruz. Yolumuz üstünde Hacizeni ve Toba yaylaları var. Yayladan Kaçkar Dağları'nın bir bölümünü oluşturan, Altıparmak ve Kemerli Kaçkar zirvelerini görmek mümkün. Avusor Yaylası'ndan sonra Kemerli Kaçkar Dağı'nın tam dibinde bulunan göle yürüyeceğiz. Göl ve dağın göle yansıyan görüntüsü muhteşem. Çıkış yorucu, ama uzun değil. Yine de biz yavaş bir tempo ile çıkacağız. Bir buçuk saat sonra göldeyiz. Dönüş kolay sizi zorlamayacaktır. Yürüyüş sonrası hava açık ise 2400 m yükseklikte bulunan Huser Yaylasına çıkıp manzaranın keyfini çıkaracağız.  Hava uygun değilse Ayder’de günü tamamlayarak dönüş yolculuğumuz başlayacağız. Sizleri Trabzon Havalimanı ve Otobüs Terminali'nden yolcu ediyoruz. Trabzon'a varış saatimiz 19.00 
Yürüyüş süresi: 2,5 saat
Ulaşım
TUR MİNİBÜSLE YAPILACAKTIR
Ücrete Dahil Olanlar
Trabzon'dan başlayarak tekrar Trabzon'a dönünceye kadar tüm ulaşımlar, otellerde konaklama (6), kahvaltılar (6), öğle yemekleri-kumanya(5), akşam yemekleri (6),SEYAHAT GÜVENCE SİGORTA POLİÇESİ, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, KDV
Ücrete Dahil Olmayanlar
Ankara-Trabzon/ Ankara ulaşımı, ilk gün kahvaltı ve öğle yemeği, son gün öğle yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler, Rafting Ücreti.
Gerekli Malzemeler
Daha önce mutlaka giyilmiş bileklikli, sert tabanlı rahat bir yürüyüş botu. Zaman zaman taşlık, ıslak ve sert zeminlerde yürüyeceğimiz için spor ayakkabıları bu iş için kesinlikle uygun değildir. Spor ayakkabısı yerine kışlık botlarınız daha çok işinize yarar. Yağmurluk, aslında olanağınız varsa panço tercih etmenizi öneriyoruz. Kolay giyilip çıkarılabilen rahat pamuklu giysiler, zaman zaman serin olabileceği düşünülerek kazak,polar(alt-üst) giysi, küçük bir sırt çantası, terlik, şapka, yedek giysi ve çamaşır, yedek çorap, koruyucu krem, mayo, havlu, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti, anti bakteriyel jel.
Diğer Bilgiler
ULAŞIM VE BULUŞMA
Trabzon Havalimanı veya otobüs terminaline indiğinizde rehber arkadaşımız sizleri mutlaka bulacaktır. Gezi tarihinden önce sizleri karşılayacak arkadaşımızın telefon numarası verilecektir. Şayet tur başlangıcından bir gün önce gitmeyi düşünüyorsanız kayıt esnasında arkadaşlarımız kalabileceğiniz otel için rezervasyon yapmaktadırlar.
ANKARA-TRABZON-ANKARA
AnadoluJet'in saat 09.00 Ankara-Trabzon ve saat 20.45 teki Trabzon-Ankara uçuşları en uygun seçenekler. Uçuş süreniz yaklaşık bir saattir.
Kesin kayıt esnasında arkadaşlarımız sizlere ulaşım konusunda yardımcı olacaklardır. İsterseniz biletlerinizi biz alıyoruz.
Ankara'dan -Trabzon'a saat 20.00 de giden otobüslerde ayrı bir seçenek. Ancak otobüs ile gitmeyi düşünüyorsanız cumartesi günü hareket etmeniz gerektiğini unutmayınız. Çünkü turlarımız pazar günü başlamaktadır. Ayrıca iner inmez dönüş biletinizi de almanız gerekir. Dönüş gününüz cumartesidir. Dönüş için saat 18.00 den sonra hareket edecek otobüsleri tercih etmeniz gerekir. Ankara-Trabzon arası otobüsle yaklaşık 11 saat sürmektedir.
Yaz döneminde uçak kalkış saatlerinde değişiklikler olabilir.
Herhangi bir rötar durumunda arkadaşlarımız sizi bekleyecektir.
İSTANBUL-TRABZON-İSTANBUL
AnadoluJet'in İstanbul Atatürk Havalimanı-Trabzon, saat 07.00
Onurair İstanbul Atatürk Havalimanı-Trabzon saat 06.40 uçuşları en mantıklı seçenekler. Ancak Pegasus ve Sun Express' in de uçuşları var.
Dönüş için 20.05 deki AnadoluJet uçuşu en uygun seçenek.
Ayrıca İstanbul'dan Trabzon'a otobüsle de gidebilirsiniz. Biz önermiyoruz. Ama ben otobüsle yolculuk yapmayı seviyorum diyorsanız , ona da saygımız sonsuz.
İZMİR-TRABZON-İZMİR
AnadoluJet'in sabat 07.00'de Ankara bağlantılı uçağı gidiş için en uygun seçenek. Trabzon'dan saat 20.05'de kalkan yine Ankara bağlantılı uçağı dönüş için uygun bir seçenek.
Biletinizi erken alırsanız ucuz bilet bulma şansınız yüksektir. Ancak uçuşa olan talebe göre, gün içerisinde bile fiyat değişikliği olabilmektedir. Yaz döneminde bölgeye yoğun talep olduğundan, geç yapılan rezervasyonlarda, ucuz bilet ve yer bulma şansı azalmaktadır.
Otobüs ile gelenleri Trabzon Otobüs Terminali'nden saat 09.00 da alıyoruz.
Bilet iptal ve iadelerinde havayolu kuruluşunun koşulları geçerlidir.
ARA ULAŞIMLAR
Turlarımızda yayla yolları için en uygun olan Ford Transit minibüslerini kullanıyoruz. Şoförlerimiz bölgeye hakim , yayla yollarını çok iyi bilen, deneyimli insanlardır.
YEMEK
Karadeniz'e gelen her insan yemek konusunda büyük bir beklenti içine girmektedir. Biz de mümkün olduğunca sizlere yöresel yemeklerden tattırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle akşam yemeklerinde bu isteğinizi karşılamaya çalışıyoruz.
Kahvaltılarda yöresel tereyağı ve peynir, zeytin, bal veya reçel, domates, salatalık her zaman bulabileceğiniz yiyecekler. Zaman zaman buna muhlama da ekleniyor. Hemşin, Çamlıhemşin bölgesinde muhlama yemeden dönülmez. Seveni çok, ama kimine de hitap etmediğini gördük.
Karadeniz'de yemeklerde genellikle tereyağı kullanıldığını da unutmayınız.
DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER
Turlarımızda risk en aza indirilmiştir. Ama hiç risk olmadığını da söyleyemeyiz.
Her hangi bir hastalığınız varsa rehberimizi önceden uyarınız. Sürekli kullandığınız ilaçları tur süresince yetecek kadar yanınızda bulundurunuz.
Yürüyüş içeren turlarda rehberimizin uyarılarını dikkate alınız ve kendi başınıza hareket etmeyiniz.
PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİ
Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimizin ikinci, hatta üçüncü planları mutlaka vardır.
HAVA KOŞULLARI
Yağmur ve sis olma olasılığı her zaman var. Zaman zaman soğuk olabileceği göz önüne alınarak malzeme getirilmelidir.
ALIŞVERİŞ
Turumuz Tam Pansiyon konaklamalıdır. Bu yüzden tur boyunca fazla paraya ihtiyacınız olmayacak. Pazar-Rize-Trabzon'daki bankalardan para çekebilirsiniz. Ancak buralardan sadece gidiş ve dönüş günlerinde geçtiğimizi de unutmayınız. Yöresel ürünlerden almak istiyorsanız rehberlerimiz sizlere yer veya yerler önerecektir. Ama hiç bir personelimiz bu tür yerlerden herhangi bir menfaat temin etmeyi asla düşünmez.
 Taksit Seçenekleri
Yorum Yaz, Yorum Oku
İki kişilik odada kişi başı Tek kişilik oda Odada 3. Kişi Çocuk
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 2260,00 TL 0,00 TL 2260,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 2260,00 TL 0,00 TL 2260,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
4 593,25 TL 0,00 TL 2373,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 593,25 TL 0,00 TL 2373,00 TL 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL
Yapılan Yorumlar