Tempo Tur: Yurt içi turlar, yurt dışı turlar, karadeniz turları
HES KODU NEDİR

Değerli konuklarımız,

1 Haziran 2020 itibari ile şehirler arası seyahat yasağı kaldırılmıştır. Uçak, otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçları ile yolculuk yapmak için, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Hayat Eve Sığar" projesi kapsamında kişiye özel üretilen "Hayat Eve Sığar (HES)" kodu alınması gerekmektedir. HES kodu, yolcu tarafından HES mobil uygulaması, E-devlet veya SMS yoluyla temin edilebilir. Biletleme işlemi HES kodu ile yapılmaktadır.

0-18 yaş arasındaki yolcular yanlarında velileri ile seyahat edebilmektedir. Bu yolcular için seyahat izni gerekmemekle birlikte 2-18 yaş aralığındaki yolcular için yine HES kodu alınması gerekmektedir.

65 yaş ve üstü yolcular için ise “Seyahat İzin Belgesi” alınması gerekmektedir. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilmektedir.

HES kodunuzu alırken seyahat tarihinizin 7 gün sonrasını kapsayacak şekilde bir süre talep ettiğinize emin olun. (Örnek : Satın alacağınız biletin üzerindeki son uçuş tarihiniz 10 Haziran ise HES kosunuzu 17 Haziranı kapsayacak şekilde talep ediniz.).

HES KODU NASIL ALINIR?
Kontrollü Sosyal Hayat geçişi önlemleri ile yurt içi ve yurt dışına seyahat edebilmeniz için sizlerin sağlığının elverişli olması gerekmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Hayat Eve Sığar” projesine uygun olarak, sizlerin seyahatlere kabulü “Hayat Eve Sığar HES” kodu ile sağlanacaktır.

HES kodu uygulaması öncelikle uçak, tren ve otobüs seyahatlerinde kullanılmaya başlansa da kısa süre içerisinde bir çok alanda yaygınlaşacaktır.
🌎Uygulamayı App Store ve Play Store üzerinden akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.
Uygulamayı indirdikten sonra
HES kodu işlemleri bölümüne girin
HES kodu oluştur butonuna tıklayın
Kod kullanım süresi seçin
Kodunuz hazır
🌍HES Kodu SMS yöntemiyle de alınabilmekte.
HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazıp ve 2023’e SMS gönderdiğinizde, Kodunuz telefonunuza gelecektir.
🌍Ayrıca e-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra ilgili alandan HES kodunuzu alabilirsiniz.
E-Devlet adresi için tıklayınız

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgını Hakkında Güncel Bilgilere Ulaşılacak Kaynaklar;

-T.C. Sağlık Bakanlığı Yeni Koronovirüs (Covid-19) Bilgi Sayfası

-Dünya Sağlık örgütü (WHO) Covid 19 Salgını Sayfası ve (Türkiye Sayfası)